Anasayfa Bölümler Sayılar Dava Yolunda Dökülenler (Sayı 67) Zorluk ve Engellerle Mücadele Yolları | Sayı 67

Zorluk ve Engellerle Mücadele Yolları | Sayı 67

14 dakika ortalama okuma süresi
0
0

Hayat boyunca birçok zorluk ve engelle karşılaşırız. Bu zorlukların kıymetini bilmek ve bunlardan ders alabilmemiz oldukça önemlidir. Ayrıca her bir zorluğun kabiliyetimizi daha da geliştireceği bilmeli, zorluklara azimle tahammül göstermeliyiz. Sonunda da aldığımız kararlarda cesur olmalıyız. Bu yazımızda, mücadeleyi kolaylaştıracak bazı maddeleri istifadenize sunduk. Yardımcı olması dileğiyle…

Tahammül Her Şeyin Üstündedir


 • Gazetelerde, ‘İnsanın hayattaki rolü hangi yaşta biter?’ diye birçok ankete şahit oldum. Bence bu sorunun cevabı şudur: ‘Bir insan, rolünün hangi yaşta biteceğine inanıyorsa, rolü o yaşta biter.’
 • Asıl felaket, birçok gencin, ilk mağlubiyetten korkarak, bütün cesaret ve iradelerini kaybetmeleri değil midir? Hiç kimse, nefes aldığı müddetçe kendisini bitmiş-tükenmiş görmemelidir. Kalp çarptıkça istikbalden ümit kesilmez. Tahammül gösterebilenler için mağlubiyetler bir kuvvet kaynağıdır. İnsanın başladığı işi tahammülsüzlük yüzünden yarım bırakması en büyük zaaftır. Hiç kimse işini başarısızlık anında terk etmemelidir. Evvela zorluklar aşılmalı, gerekiyorsa ondan sonra çekilmelidir. İşini adeta kaçarak bırakan bir adamın kendine itimadı sarsılır ki, bu başlı başına bir zarardır. Esas kötü etkisi, sonradan girişilecek işlerde de görülür.
 •  Hakiki tehlikeler karşısında, insanların henüz keşfetmedikleri, hakiki kuvvet ve kabiliyetleri görülür. Herkesin yedek kuvvetleri vardır. Bu yedek kuvvetlerin yardıma koşması için insanın zorlanması gerekir. Savaş şartları zorlamadan, yedekler askere alınmaz.
 •  Başarmak, yenmek arzusu! Bu arzu çok defa her kuvvet ve kabiliyetten daha kuvvetlidir. Kabiliyet ve başarma arzusu yan yana gelince karşılarında durulmaz.
 • Büyük adamlardan birisi şöyle der: Hayata atıldığım zaman en lüzumlu şeyin azim ve kudret olduğunu zannetmiştim. Yine aynı fikirdeyim. Fakat kırk yıl sonra bir şey daha anladım. Sabır olmadan bunların tek başına bir kıymeti yok. Hepsini manâlandıran ve kuvvetlendiren, sabırdır. Azimle başlar ve devam ederiz. Bitirmek için ise sabır şarttır.
 •  Zamanı geçmek üzere olan bir şeye yetişmeye çalışmak, müspet manada acele etmektir. Zamanı gelmeyen bir işi yapmaya kalkmak olumsuz manada acele etmektir. Gençlik sabır ve tahammülü, ihtiyarlık atılganlığı ihmal edemez. Gençler hem tahammüle hem de teşebbüs gücüne sahip olmalıdır.

Engel ve Zorlukların Kıymetini Bilin


 

 •  Hayatı yenmek isteyenlerin bilmesi gereken iki hakikat vardır:
  1. Engel ve zorluklar hayatın mahiyeti icabıdır. Zorlukların önünden kaçan insanlar, bunu inanılmayacak kadar büyük bir bedelle öderler.
  2. Hayatta engel ve zorluklardan daha berbat bir şey daha vardır ki, bomboş oturmak, her işten kaçınmak veya tembelliktir. Hayatın tehlikelerinden, meselelerinden kaçmak isteyenler, kaçmaya çalışırken düşerler.
 • Her büyük başarı, büyük bir mücadelenin neticesidir. Mücadelenin zor tarafı fedakârlıktadır. Fedakârlık başlı başına bir mücadeledir. Hem canının her istediğini yapacaksın, hem de başarılı olacaksın; bu mümkün değil. Yükselen ağaç rüzgârın kamçısıyla iyice pişer, kuvvetlenir. Zorluklar, hayatımızın bile taşıdır. İşte zengin çocuklarının ekseriyetle zayıf kalmalarının başlıca sebeplerinden biri de, bunların üstesinden gelmeye çalışacakları zorlukların olmamasıdır. Bunlar ağızlarında altın kaşıkla doğmuşlar, zavallılar kuvvetlenmek için hiç bir fırsat bulamamışlardır.
 •  Akıllı ve cesur bir adam, sabah masasının başına şu cümle ile oturur: Bakalım yenilmesi gereken kaç zorluk var.
 •  Herkesin kıymeti ve şerefi, halletmekle vazifeli meselelerin büyüklüğü kadardır. Çözmeye çalıştığınız meseleden daha büyüklerini şu anda başkalarının çözmeye çalıştığını unutmayınız. Dünyada halledilmiş bunca meseleyi düşünün ve sizin meselenizin daha küçük olduğunu görün. İşin başındaki insanlar manevi dürbünlere sahip olmalıdırlar.
 •  Bir insanın en iyi dostu onun mesuliyetleridir. Kuvvetli bir insan mesuliyet almaktan korkmaz.

Engel ve Zorluklardan Ders Alın


 

 

 • Hiç bir kimse zorluk karşısında gelişi güzel tavır almamalıdır. Nasıl davranmak gerektiğini incelemeli, tespit etmelidir. Kendimize daima sormalıyız: Bu işle alakalı, bana yardım edecek bir kitap yok mudur? Öğrenmenin en ucuz ve en kolay kolu okumaktır. Okumaya ve öğrenmeye ayrılan zaman daima kendisini öder. Esasen ilmin sırrı birçok kaynaklardan toplanmış olmasındadır.
 •  Plansız, neşesiz ve sinirli çalışmaktan daha zararlı bir şey yoktur.
 •  Aşılmaz yollar var ise bunlar öncelikle insanın kendisindedir. İşinizi düzene koymak isterseniz, önce kendinizi düzene koymanız gereklidir. Siz yenilenmeyince, yenilik olmaz, yani sizin hesabınıza.
 •  Dünyaya kafamız boş olarak geliriz. Ancak pek azımız dolu bir kafa ile toprağa döneriz.

Hakiki tehlikeler karşısında, insanların henüz keşfetmedikleri, hakiki kuvvet ve kabiliyetleri görülür. Herkesin yedek kuvvetleri vardır. Bu yedek kuvvetlerin yardıma koşması için insanın zorlanması gerekir. Savaş şartları zorlamadan, yedekler askere alınmaz.

 
Kararı Geciktirmeyin; Korkak Değil, Cesur Olun


 • Beklemek? Ne zamana kadar? Efendim, zamanı gelinceye kadar. İşte bu bir intihar sistemidir. O zaman, bir türlü gelmez.
 • “Hayır” demek kolaydır. Çünkü “Evet” denince yapılacak bir sürü iş çıkacak. Selfridge, şöyle diyor: “Her toplantıda karar verebilecek biri vardır. Diğerleri onun önünü keserler. O kadar “Hayır” derler ki, o tek adamın da cesareti kırılır. Sonra da niçin gelişme yok diye merak ederler. Bu “Hayırcılar” muhafazakâr değiller, yıkıcı ve tahrip edicidirler. Azim ve irade tecrübeden daha değersiz değildir. Bazen yeni bir karar almak gerekir.
 •  Bir de “Aza kanaat etmek gerek” şeklinde bir fikir var ki, tamamen yanlış anlaşılıyor. Aza kanaat etmek, tembellik yapmak değildir. Az çalışırsanız, mecburen aza kanaat edeceksiniz. Mesele, çok kazanıp aza kanaat etmektir.
 •  Bir işte başarılı olunamazsa başka bir işte de başarılı olunamaz fikri çok zararlı ve yanlıştır. Tam süratle gidemiyorsanız hiç değilse yarım hız devam ediniz. Öyle bir düzlüğe çıkabilirsiniz ki, kaybolan zamanınızı fazlası ile kazanmak mümkün olabilir. ‘Hiç sıkıntı olmasın’ derseniz, hiç bir başarı elde edemezsiniz.
 •  Dünya nice çok bilgili, ama zayıf iradeli insanlarla doludur. Bunların kafalarında bir takım nazariyeler, hatta gerçekler vardır. Ne çare ki, onları ortaya atacak kuvvet ve cesaretleri yoktur.
 •  Bir zorluk ya da engel karşısında en iyi hareket taarruzdur. İlk vuran daima mücadelenin yarısını baştan kazanmış demektir. Devamlı müdafaa yapan bir boksörün maç kazandığı görülmemiştir.
 •  Korkağa bütün zorluklar musallat olur. Her düşman aslan kesilir.
 •  Kuvvetli olunuz. Zayıfa hiç bir başarı vaat edilmemiştir. Acizlik ve zayıflık ne bu dünyada ne de öbür dünya da mükâfatlandırılır.1

 

1- http://www.rehberlikservisi.com/Yazi.asp?ID=533

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Yönetici
Kategoriden Daha Fazla: Dava Yolunda Dökülenler (Sayı 67)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

ARKA KAPAK | Sayı 89