Anasayfa Anasayfa Unutmadık, Unutturmayacağız! | Sayı 84

Unutmadık, Unutturmayacağız! | Sayı 84

5 dakika ortalama okuma süresi
0
1

Furkan Vakfı’nın uzun süredir haklı bir gerekçe gösterilmeden konferansları ya engelleniyor ya da iptal ediliyordu. 23 Nisan 2017 tarihinde yapılacak Kutlu Doğum konferansı da yine son anda sebepsiz bir şekilde engellendi.

Aynı gün Hükümete çok yakın isimlerden Cem Küçük’ün: ‘Artık Ak Parti’nin Radikal İslamcılarla da Mavi Marmara’daki manyak tiplerle de… yolunun ayrılması lazım’ sözleri üzerine, bilhassa Mavi Marmara şehitlerine ‘manyak tipler’ demesini kınamak için yapılmak istenilen basın açıklaması da Emniyet mensupları tarafından sert bir müdahale ile engellendi.

Basın açıklaması yapma hakkını kullanmak üzere 22 Nisan 2017 günü Adana Atatürk Parkı önünde toplanmaya başlayan insanlara bir anda polis müdahalesi başladı. Hatta Emniyet güçlerinden gelen anonslarda orada bulunanların 3 dakika içinde dağılmaları istendi.

Henüz ne olduğunu bile anlamayan katılımcıların üzerine bir anda gazlı ve tazyikli su sıkılmaya, bayan-erkek, çocuk- yaşlı ayırt etmeksizin coplarla saldırılmaya başlandı. Gaz bombalarının ve biber gazının yanı sıra plastik mermilerin de kullanıldığı müdahale, aynı anda tüm Türkiye’nin de gündemine oturdu.

Olaya tanık olan bazı kişilerin beyanlarına göre geri çekilmeye çalışan erkeklerden bazıları, kim olduğu bilinmeyen siyah araçlarla takip edilerek ara sokaklarda sıkıştırıldı ve ağzı yüzü kan içinde kalana kadar dövüldü.

Başörtülü bayanların başlarındaki örtünün çekildiği ve yerde yatan elleri arkadan kelepçeli birine bir bayan polisin koşarak gelip tekme attığı görüntülere ise sosyal medyada günlerce tepki yağdı…

Biber gazından etkilenerek bayılan bir kişinin elleri arkadan kelepçelendi. Burnu, kolu, ayağı, kürek kemiği kırılan, gözü patlayanlar oldu. Daha nice acıların yaşandığı bu acımasız müdahalede, binlerce insan eziyete uğradı, onlarca mağdur hastaneye kaldırıldı ve 100’e yakın kişi gözaltına alındı.

Furkan Vakfı sevenleri orada gerçekleşen orantısız ve acımasız müdahaleye rağmen en ufak bir karşılık vermeden hatta kendilerine copla vuranlara gül uzatarak karşılık verdi.

Yaşanan zor şartların ardından Merkez Camiinde bir araya gelen binlerce kişi Muhterem Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tarihe geçecek açıklamasını dinleyip bir çiçeğe dahi zarar vermeden dağıldı.

O gün kardeşlik, fedakârlık, cesaret, muhabbet, dayanışma, itidalli davranışın destanı yazıldı. En ufak bir fevri hareketin görülmediği o gün binlerce insandan bir tanesi bile emniyet mensuplarına elini kaldırmadı, bir tane vurmadı, bir taş atmadı hatta biber gazından etkilenen memurlara yardımlar edildi.

İşte, üzerinden bir sene geçmesine rağmen hafızalardan silinmeyen o karelerden bazıları:

 

 

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: Anasayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

“30 OCAK 2018” UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ! | Sayı 93

30 Ocak 2018 tarihinde gerçekleşen şafak operasyonu ile gözaltına alınan, 8 Şubat’ta mahke…