Tarihte Bu Ay (Sayı 10)

10 dakika ortalama okuma süresi
0
0

2 Şubat 1982- Suriye Baas rejimi, Hama katliamında kadın-erkek, çocuk-yaşlı demeden yaklaşık 40 bin Müslüman’ı şehid etti.

28 yıl önce 2-23 Şubat tarihleri arasında Suriye’de büyük bir katliam yaşandı. Müslüman Kardeşler üyelerinin Suriye’deki etkinliğini bastırmak isteyen Hafız Esad yönetiminin, 2 Şubat 1982’de Hama başta olmak üzere birçok kente yönelik başlattığı operasyonlarda 21 gün boyunca camiler, kiliseler, hastaneler, okullar ve evler yerle bir edildi. Hama’da başlayan katliamı Suriye’nin diğer şehirlerinde yaşanan benzer trajediler takip etti ve sadece Hama’da 40 bin kişi, Suriye genelinde ise 70 bin kişi katledildi. O gün Hafız Esad katliam yapıyordu bugün ise oğlu Beşar Esad katliam yapıyor. Küfür devam eder fakat zulüm devam etmez. Bu zulümler ümmetin uyanışını hızlandıracaktır inşallah.

3 Şubat 1451 – Osmanlı padişahı II. Mehmed (Fatih Sultan Mehmet) tahta geçti.

Bir çağ kapatıp bir çağın açılmasına vesile olan Fatih Sultan Mehmet, tahta çıktıktan sonra fetihlere devam etmiş ve Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırlarını genişletmiştir. Bosna’nın fethinden sonra ilan ettiği fermanı, bize Fatih’i ve İslam’ın fetih anlayışını tanıtmaktadır.

Fatih’in, Bosna Fransiskanları’nın özgürlüğü ile ilgili fermanı şu şekildedir;

Fatih Sultan Mehmet’i gül koklarken tasvir eden bir minyatür resmi girecek.

“Ben, Sultan Fatih,

Bundan böyle bütün Dünya’ya ilân ediyorum ki; Bosna Fransiskanları bu ferman ile benim korumam altındadır. Ve emrediyorum ki:

Kimse bu insanlara veya kiliselerine zarar vermeyecek! Devletimde barış içinde yaşayacaklar. Göçmen haline gelmiş bu insanlar, güvende ve özgür olacaklar. Devletim sınırları içerisinde olan manastırlarına geri dönebilirler.

Bu fermanı buyurarak, gökleri ve yeri yaratan Allah’ın ve O’nun Rasûlünün ve ondan önceki yüz yirmi dört bin peygamberin adına kılıcım üzerine yemin ederim ki; hiçbir vatandaşım bu fermanın aksine hareket etmeyecek!”

Fetih ile işgal birbirinden farklı şeylerdir. Bir memlekete girerken orayı sömürmek için giriyorsanız, kendi ideolojinizi, kendi kriterlerinizi hâkim kılmak istiyorsanız bu işgaldir. Ama o memlekete Allah’ı hâkim kılmak için girerseniz bu fetihtir. Batılılar işgali, Müslümanlar fetihleri gerçekleştirmiştir.”1

12 Şubat 1949 – Büyük dava adamı İmam Hasan el-Benna gün ortasında Kahire’nin en işlek caddesinde hain kurşunlarla vurularak şehid edildi.

“İslam gemisi ne zaman karaya otursa, onu kanlarıyla harekete geçirecek şehitler daima bulunmuştur.”2

Hasan El-Benna, ümmetin dağıldığı zamanlarda İslamî hareketi başlatmış öncü bir şahsiyettir. Başlattığı İslamî hareketin içinde yetişmiş ender şahsiyetlerden Fethi Yeken, Hasan El-Benna için şunları kaydeder:

Başlattığı İslamî harekete karşı yeryüzündeki tüm şer güçler, sömürgeciler, krallar, partiler, Ezher Üniversitesi ve fesat ehli, Hasan el-Benna ile mücadele ettiler. O, yolunu tutmak için belki sağa sola sallanmıştır, ama bütün tehditlere rağmen hiçbir zaman kasırgalardan etkilenerek davasından geriye adım atmamıştır. Dünya onun etrafında kararmış olsa da, o hiçbir zaman zafere olan kuvvetli imanından en ufak bir zayıflık göstermemiştir. Karşı kuvvetler ne kadar çok olsa da ve ne kadar üzerine çullansalar da o, hiçbir zaman mücadelesinde yenilmemiştir.

Evet, onu öldürdüler. Onlar kuvvetli, Benna ise zayıftı. Onlar hükümran, Benna ise bir kenara itilmişti. Onlar silahlı, Benna ise eli boştu. Evet, Benna’yı öldürdüler, şimdi onlar katil ve mücrim, Benna ise mutlu ve saadet içinde.”3

21 Şubat 1965 – Malcolm X Amerika’da şehid edildi.

Amerika’da Kuzey- Güney savaşından sonra en önemli gündem, şüphesiz Müslümanlıktır. Amerika’da Müslümanlık denilince ise akla ilk gelen MALCOLM X’dir. Malcolm X, sadece bir Müslüman değil; mensubu bulunduğu toplumun, yani Amerikalı siyahların sorunlarının bir nevî tercümanı olarak kalacaktır hafızalarımızda.

Kuşatma ve baskı altındaki bu talihsiz, fakat gururlu toplumun mensubuydu Malcolm X. Amerikalı siyahların büyük kısmı Hıristiyandı ve çoğu da köle olarak yaşıyordu. Bahsettiğimiz kölelik sosyal hakları elinden alınan, derisinin rengiyle aşağılanan ve Amerikalı beyazların sömürgesi haline gelen kölelikti.

Malcolm X, İslam’ı ilk zamanlar ırkçı bir din olarak tanıdıysa da, hacca gittikten sonra İslam’ın evrenselliğini görmüş ve kendisine İslam’ı yanlış tanıtanlardan ayrılarak, sâfî İslamî davet başlatmıştır.

İslamî faaliyetlerinden rahatsız olan İslam düşmanları, 21 Şubat 1965’te bir konferansa başlayacağı sırada kürsüdeyken Malcom X’i şehit ettiler.

Kötü bir geçmiş, hidayete gösterilen ilgi, cihad ve şehadet… Malcom X’in hayatının özeti bu olsa gerek.

1) Alparslan Kuytul Hocaefendi, Kahramanmaraş konferansı

2) İmam Beheşti

3) F. Yeken, Çağdaş Davet Önderleri

Daha Fazla
 • Muhacir’e Ensar Olabilmek (Sayı 34)

  Tarih birçok toplumun doğup büyüdüğü toprakları terk ederek başka yurtlarda yaşamasına vey…
 • Tarihte Bu Ay (Sayı 18)

  17 Ekim 1912 – Bulgaristan, Yunanistan ve Sırbistan bir araya gelerek Osmanlı Devlet…
 • Tarihte Bu Ay (Sayı 17)

  06 Eylül 1566- Kanuni Sultan Süleyman’ın Vefatı Osmanlı Sultanlarının onuncusu ve İslam ha…
 • Tarihte Bu Ay (Sayı 16)

  3 Ağustos 1914 – I. Dünya Savaşı Başladı 20. yüzyılda dünya çapında yapılan iki sava…
 • Tarihte Bu Ay (Sayı15)

  5 Temmuz 1993 – Başbağlar Katliamı 5 Temmuz 1993 günü, akşam karanlığında Erzincan’ı…
 • Osmanlı İslam Medeniyetinden İktibaslar (Sayı 13)

  Osmanlı’da Ticaret ve Esnaflık Kuruluşu Abbasiler dönemine rastlayan, Osmanlı İslam medeni…
Yazardan Daha Fazla: İzzet Daş
 • Dersim Gerçeği-1 (Sayı 10)

  Herkesi, Cumhuriyet tarihinin en kanlı yılı bekliyordu: 1938… Köylerin bombalanacağı, yakı…
 • Müslüman Erkeğin Hanımına Karşı Sorumlulukları (Sayı 10)

  Kadının kocası üzerindeki haklarından ilki; kocasının onu sadece bir süs âleti veya neslin…
 • Bir Gece… (Sayı 10)

  On dört asır evvel yine böyle bir geceydi Kumdan ayın on dördü bir öksüz çıkıverdi Lâkin o…
 • Rabbine Adanmış Gençlik (Sayı 10)

  Şer güçler kendi istedikleri gibi bir insan modeli üretmek için çeşitli fabrikalar kurdula…
 • Rasulullah’ın Davet Metodu-1 (Sayı 10)

  Allah (c.c) göndermiş olduğu peygamberlere iman edilmesinin yanı sıra, onlara tâbi olunmas…
 • El-Cebbar (c.c) (Sayı 10)

  El-Cebbar: Yaratmış olduklarını istediği istikamette zorlayan, âsi ve azgınları kahreden, …
Kategoriden Daha Fazla: Müjdelenen Peygamber (Sayı 10)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

Muhacir’e Ensar Olabilmek (Sayı 34)

Tarih birçok toplumun doğup büyüdüğü toprakları terk ederek başka yurtlarda yaşamasına vey…