Tarihte Ağustos Ayı (Sayı 4)

9 dakika ortalama okuma süresi
0
0

2 Ağustos 1990 – Irak’ın Kuveyt’i İşgali

İran-Irak Savaşı’nın 1988’de sona ermesinden sonra Saddam rejimi, Kuveyt’in kendisine ait petrolü çaldığını ve üretimi yüksek tutarak petrol fiyatlarının düşmesine neden olarak Irak’ı zarara uğrattığını ileri sürmüş ve bu ülkeye 50-80 milyar ABD Doları olduğu tahmin edilen borcunun silinmesini istemişti. Bu konuda yapılan görüşmelerden sonuç alınamayınca Irak, 2 Ağustos 1990’da Kuveyt’i işgal etti.

Türkiye, Körfez Krizi’nin başında ılımlı bir politika izlemesine rağmen 8 Ağustos 1990’da, BM’nin Irak’a ambargo kararlarına uyarak Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı’nı kapattı.

Ambargoya katılmasına rağmen Türkiye, Körfez Savaşı’na fiili olarak katılmadı. Irak sınırına asker yığdı ve İncirlik Hava Üssü’ndeki Amerikan uçaklarının kullanılmasına müsaade etti.

6 Ağustos 1945 – Atılan İlk Atom Bombası

Bundan 66 yıl önce bugün yerel saatle 08:15’te, ABD Hava Kuvvetlerine ait “Enola Gay” adlı B-29 bombardıman uçağı, Japonya’nın Hiroşima kentine “little boy” (küçük çocuk) adı verilmiş bir atom bombası attı. İnsanlık tarihi boyunca ilk kez Hiroşima’da kullanılan ve 15 bin tonluk TNT’nin patlayıcı gücüne eşdeğer bu atom bombası, resmi kaynaklara göre 140 bin kişinin ölümüne, on binlerce insanın da radyasyondan ağır şekilde etkilenmesine neden oldu. Kentin yüzde 60’ı haritadan silindi, kent üzerinde 13 km’lik bir radyasyon bulutu oluştu. Bu katliam ABD’nin ilk katlima değildir şüphesiz.

23 Ağustos 634 – Hz. Ebubekir (r.a)’in Vefatı

Halife Ebu Bekir, Halid b. Velid kumandasındaki orduyu Şam’a gönderdikten sonra hastalandı. Birkaç ay sonra da vefat etti. Vefat etmeden önce Hz. Ömer’e: “Ey Ömer! Sana söyleyeceklerime iyi kulak ver. Sonra da bu dediklerimi yerine getir. Ben bugün öleceğimi zannediyorum. Eğer bugün ölecek olursam, akşamı dahi beklemeden halkı Müsennâ’nın kumandası altında savaşa gönder. Eğer akşamdan sonra ölecek olursam, sakın sabahı bekleme ve orduyu hemen yolla. Ne kadar büyük olursa olsun hiç bir musibet sizi dinin emirlerini yapmaktan alıkoymasın. Sen Hz. Peygamber’in vefatından sonra Üsâme ordusunu nasıl gönderdiğimi biliyorsun. Hâlbuki halk, hiçbir zaman böyle bir musibetle (Hz. Peygamber’in vefatı) karşı karşıya kalmamıştır.” dedi. (İbn Cerir et-Taberî IV/43)

26 Ağustos 1071- Anadolu’yu İslam’a Açan Kapı: Sultan Alparslan’ın Malazgirt Zaferi

İslâm güneşinin Anadolu’yu aydınlatmaya başlaması, Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan’ın Malazgirt Zaferi’yle başlamıştır. Malazgirt Zaferi, tarihimizin dönüm noktalarından biridir. Çünkü bu zafer sonunda, Bizans’ın bütün imkânlarını kullanarak hazırladığı ordusu darmadağın edildiğinden, İslâm dünyası üzerindeki baskısı sona erdi ve Selçuklu akıncıları hiçbir direnişle karşılaşmadan Anadolu içlerinden Ege ve Marmara’ya doğru ilerlediler.

Yüce Allah’ın sultan Alparslan’ın eliyle nasip ettiği bu büyük zafer neticesinde, yaşadığımız topraklar baştan başa fethedilerek bizlere bahşedildi Böylece dünya ticaret yolları Müslümanların kontrolüne girdi ve Bizans vergiye bağlandı

29 Ağustos 1966 Seyyid Kutub’un Şehadeti

Şehid Seyyid Kutup, inancı ve tavizsiz duruşu sebebiyle yargılanarak on yıl mahkum edildikten sonra kaleme aldığı “YOLDAKİ İŞARETLER” kitabı sebebiyle yeniden yargılanarak idama mahkum edildi. Mısır’ın zalim ve diktatör cumhurbaşkanı, Cemal Abdunnasır’dan özür dilediği takdirde idam hükmünün bozulup serbest bırakılacağı kendisine teklif edildiğinde Üstad Kutub’un cevabı açık ve yine tavizsizdi:

“Eğer idamı haketmiş olarak Hakkın emriyle ipe çekiliyorsam, buna itiraz etmek haksızlıktır. Eğer bâtılın zulmüne kurban gidiyorsam, ondan çok daha üstün düşünceye sahip olduğum için bâtıldan merhamet dileyecek kadar alçalamam. Allah’a şükürler olsun ki on beş sene cihad ettikten sonra bu mertebeye ulaştım. Ben Allah yolunda yaptığım iş için asla özür dilemem. Namazda Allah’ın birliğine şehadet eden parmağım, asla bir tağutun hükmünü onaylayan tek bir harf bile yazmayacaktır.”

Bu sözleri onu ebedileştiren, tüm İslam aleminde örnek ve önder bir mücahit olarak tanınmasına vesile olan sözler olmuştur. Onun dünyevi bedeni idam yoluyla öldürülüp toprağa gömüldü, ama gösterdiği kararlılık, fikirlerini gelecek nesiller için bir meşale kıldı.

Seyyid Kutub, eş-Şeyh Abdülfettah İsmail ve Muhammed Yusuf Havvaş’la birlikte idama mahkum edilmişti. İdam kararı 29 Ağustos 1966’da infaz edildi. Sen şehid oldun, milyonlar dirildi. Şehadetin mübarek olsun.

Daha Fazla
 • Muhacir’e Ensar Olabilmek (Sayı 34)

  Tarih birçok toplumun doğup büyüdüğü toprakları terk ederek başka yurtlarda yaşamasına vey…
 • Tarihte Bu Ay (Sayı 18)

  17 Ekim 1912 – Bulgaristan, Yunanistan ve Sırbistan bir araya gelerek Osmanlı Devlet…
 • Tarihte Bu Ay (Sayı 17)

  06 Eylül 1566- Kanuni Sultan Süleyman’ın Vefatı Osmanlı Sultanlarının onuncusu ve İslam ha…
 • Tarihte Bu Ay (Sayı 16)

  3 Ağustos 1914 – I. Dünya Savaşı Başladı 20. yüzyılda dünya çapında yapılan iki sava…
 • Tarihte Bu Ay (Sayı15)

  5 Temmuz 1993 – Başbağlar Katliamı 5 Temmuz 1993 günü, akşam karanlığında Erzincan’ı…
 • Osmanlı İslam Medeniyetinden İktibaslar (Sayı 13)

  Osmanlı’da Ticaret ve Esnaflık Kuruluşu Abbasiler dönemine rastlayan, Osmanlı İslam medeni…
Yazardan Daha Fazla: İzzet Daş
 • İslam Tarihi’nde Ramazan Ayı (Sayı 4)

  ASR-I SAADETTE RAMAZAN Ramazan orucu, Hicretin ikinci yılının Şaban ayında (Milâdi 624) Ba…
 • Fert ve Toplum Hayatında Zekâtla Kurulan Denge (Sayı 4)

  Yaratan, rızıklandıran, acziyet ve cehaletimizin şaşkınlığında başıboş bırakmayıp hayatımı…
 • EL – MELİK (cc) (Sayı 4)

  “Mülk (hükümdarlık ve yönetim) elinde bulunan Allah yücedir.”1 Hiçbir hususta, ortaklığın …
 • Kalbimizi Tanıyalım (Sayı 4)

  İnsan, ibret nazarıyla bakacak olursa gözünün önünde cereyan eden bir çok hadisede mucizev…
 • Ben Yirmi Birinci Asrın Genciyim (Sayı 4)

  Ben çağın çocuğuyum çılgın bir fırtına, Adımlar dururum göğü ve yeri. İsyanlar çökmüş irad…
 • YAKARIŞ (Sayı 4)

  Ya Rab! Divanına el açtım, bîçareyim. Rahmetine muhtacım, günahkârım, Sen’de yalnızım, Sen…
Kategoriden Daha Fazla: Ramazan ve Kur'an'ın Mesajı (Sayı 4)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

Muhacir’e Ensar Olabilmek (Sayı 34)

Tarih birçok toplumun doğup büyüdüğü toprakları terk ederek başka yurtlarda yaşamasına vey…