Anasayfa Bölümler Sayılar Dünyanın İslam'a olan İhtiyacı (Sayı 43) SORULAR- CEVAPLAR / ALPARSLAN KUYTUL HOCAEFENDİ (Sayı 43)

SORULAR- CEVAPLAR / ALPARSLAN KUYTUL HOCAEFENDİ (Sayı 43)

5 dakika ortalama okuma süresi
0
0

İslam’ı; ümmet devletten, devlet cemaatten, cemaat de fertten daha güzel yaşar.

Muhterem Hocamıza sorulan yüzlerce sorudan sizin için seçtiğimiz “Cemaat Olmanın Gerekliliği” ile ilgili soruya verilen cevabı sizlerle paylaşıyoruz:

İslam’ı Fert Olarak Yaşamak Mümkün Müdür?

İslam’ı fert olarak yaşamak kısmen mümkündür. Ama şunu iyi bilmek gerekir ki cemaat, İslam’ı fertten daha güzel yaşar. Çünkü ferdin yaşayamadığı kısımları da yaşar. Eğer İslam devleti olursa Müslümanlar İslam’ı, İslam cemaatinden daha da güzel yaşarlar. Müslümanlar bir gün İslam ümmeti oluşturarak tek vücut olurlarsa o zaman İslam’ı devlet olmaktan daha güzel yaşarlar. Yani İslam’ı ümmet devletten, devlet cemaatten, cemaatte fertten daha güzel yaşar.

İslam’ı fert olarak yaşamak en kötüsüdür

Çünkü fert olanlar tembel, cemaat içerisinde olanlar ise çalışkan olur. Fert olanlar bir kenarda durur veya istediği kadar hizmet yapar ve kimseye hesap vermezler. Çünkü bir plânları yoktur, fazla bir şey yapmayı da göze alamazlar ve yaptıkları az şeylerle kendilerini kandırırlar.

Hâlbuki cemaat daima çalışır. Bugün bize 365 gün, 24 saat çalışacak cemaatler lazımdır. Ferdin bunu yapması mümkün değildir. Hem fert, kaliteli bir hizmet ortaya koyamaz. Kâfirler fert olarak değil, birlik beraberlik içinde çalışıyorlar, çeteler, devletler kuruyorlar. Hatta şimdi devletleri de birleştiriyorlar. AB birliği nedir? AB birliği AVRUPA ÜMMETİDİR. Onlar ferdiyetçiliği boş verin, cemaatçiliği hatta devlet olmayı da geçtiler. Onlar şu anda Avrupa Ümmeti’ni meydana getiriyorlar, tek devlet oluyorlar, bize ise ferdiyetçiliği öğretiyorlar. Herkes tek başına İslam’ı yaşayabilir diyorlar. Bunu samimi olarak söyleyenler bilsinler ki şeytan onlara sağdan yaklaşmaktadır. Hiç kimsenin fert olarak bir yere varması mümkün değildir. Allah Azze ve Celle Peygamberimize dahi şöyle buyurmuştur: “De ki: Ey Rabbim bana kendi katından büyük bir güç ver, yardımcı bir sultan ver.” Yani Efendimiz “Senin bana verdiğin görevi başka türlü yapmam mümkün değil, bunun için bana büyük bir güç ver” diyordu. Bizzat Peygamberimiz bile Allah’tan bir güç istiyordu. “Ben tek başıma İslam’ı yaşayabilirim” demiyordu.

İslam cemaat dinidir, devlet dinidir, ümmet dinidir

Biz ümmettik parçaladılar devletlere böldüler, devletleri parçaladılar aşiretlere böldüler. Şimdi yine parçalamaya çalışıyorlar. Sonra daha da böldüler, böldüler ve sonunda bizi ferdiyetçi yaptılar. Böylece herkes kendini düşünmeye başladı. Bu şekilde bir yere varmak mümkün değil.

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Hocaefendinin Diğer Yazıları
Kategoriden Daha Fazla: Dünyanın İslam'a olan İhtiyacı (Sayı 43)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

Muhterem Alparslan KUYTUL Hocaefendi’den Gündeme Dair Analizler | Sayı 73

Alparslan Kuytul Hocaefendi son günlerde Türkiye’de Müslüman camia arasında çok konuşulan …