Anasayfa Bölümler Sayılar İslam Davası ve Müslüman Gençlik (Sayı 38) Soru: Okullarda Allah’ı sorgulayan felsefeciler var. Bunlara nasıl cevap vermeliyiz? (Sayı 38)

Soru: Okullarda Allah’ı sorgulayan felsefeciler var. Bunlara nasıl cevap vermeliyiz? (Sayı 38)

5 dakika ortalama okuma süresi
0
0

Allah sonsuz ilim sahibidir, sorgulanamaz. Bir çay bardağı kadar beyni olan birisi kalkıp da okyanus gibi ilmi olan Allah’ı sorgulayamaz. Bizim ilmimizin hepsini toplasanız bir damla etmez, hâlbuki Allah’ın ilmi okyanustur. Böyle birisi haddini bilmek zorundadır. Allah’ı sorgulayacağına ideolojileri sorgulasın. Oysa o felsefeci geçmiş filozofları bile sorgulayacak birikimde değildir. Bakalım, Aristo’ya, Friedrich Nietzsche’ye, René Descartes’a ne kadar cevap verebiliyor. Okullardaki felsefe hocaları acaba onlar kadar dahi felsefî meseleleri çözebilmişler mi ki boylarından büyük laflar konuşuyorlar. Allah’ı sorgulamak ne demek! Yani 5 yaşındaki bir çocuğun bir profesörü sorgulaması nasıl edepsizlikse, bu ondan milyar kat daha edepsizliktir. Bir ilkokul talebesi bir profesörü eleştirse ‘edepsizlik yapma’ deriz. Nasıl olurda yaratılmış olan, yaratanını sorgulamaya kalkar?

Soru: Günümüzde gençler daha rahat hareket edebilmek için aralarında imam nikâhı kıyıyorlar bu doğru mudur?

Kıymetli kardeşlerim bazı gençler resmen flört ediyorlar. İslamî flört! Nikâh kıyıyor helal oluyor, flört ediyor. Herhalde flörtün tadını almak istiyor. Yani nikâhsız olsa haram olacak. Bir nikâh kıyıyor ondan sonra flörte devam. Nikâh kıyılmasının bazı şartları vardır. Daha doğrusu sonuçları var. Bir bayana nikâh kıydıktan sonra artık ona bakmak zorundasın. O bayan ‘artık sen bana bak, senin tuttuğun evde oturacağım’ dese erkek bayanın dediklerini yapmak zorundadır. böyle nikâhlarda erkek bunu yapacak mı? Hayır yapmayacak. Yine mesela erkek, kızın babasına ‘nikâh kıyıldı, kızınız artık benim karım, götüreceğim’ dese kızın babası normalde buna karışamaz. Ama böyle nikahlarda babalar karışır. O zaman niye nikâha izin veriyorsun. Hem nikâha izin veriyor hem de kızını götüreceğim dediğinde ‘yok izin vermem, henüz düğün olmadı’ diyorsun. Bundan şunu anlıyoruz ki düğüne ortalama bir hafta kala nikâhı kıymak lazım. Yani bir yıl evvelden nikâh kıyılmamalı çünkü nikâhın sonuçları var. Erkek nikâhtan sonra o bayana bakmak zorundadır. Bundan böyle onun yemeğinden, her şeyinden sorumludur. Ayrıca ona ev de tutmak zorundadır. Ama bu gibi kimselerin bunları yapmaya, sorumluluk taşımaya niyeti yok! Sadece flört etmeye niyetleri var. Ve böyle davrananlar yani iki şahit getirip, ilan olmadan nikâh kıydıranlar, genelde üniversiteli öğrenciler. Gizli nikâh kıyıyorlar. Nikâhın gizlisi olur mu? Zaten zina ile nikâhın farkı ilandır. Zina gizli olur, nikâh ise alenî olur. Sen bu şekilde davranmakla nikâhı zinaya benzetmiş oluyorsun. Neden temiz iken lekelenmek istiyorsun? Müslüman insan tertemiz evlenmeli, öyle ki kimse laf-söz edememeli…

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Alparslan Kuytul Hocaefendi
Kategoriden Daha Fazla: İslam Davası ve Müslüman Gençlik (Sayı 38)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

The Decline of Our Ummah and Its Reasons – 3 | Sayı 94

I start by praising Allah, Who guided humankind to the right path through His laws, and by…