Anasayfa Bölümler Güncel Sisi Allah’ın Da Bir Hesabı Olduğunu Unuttu (Sayı 38)

Sisi Allah’ın Da Bir Hesabı Olduğunu Unuttu (Sayı 38)

5 dakika ortalama okuma süresi
0
0

Seçimle başa gelen ilk Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi Temmuz 2013’te görevden alan ve askerî idarenin de başına geçen Sisi, Mısır’da 26-27 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce ilk kez bir röportaj verdi. Darbe lideri Sisi yaptığııklamada, Allah’ın zalimler için yaptığı hesabı unutarak seçildiği takdirde ‘Müslüman Kardeşlerin Mısır’da var olamayacağını’ söyledi. Açıklanan ilk sonuçlara göre seçime tek rakiple giren Abdulfettah Sisi oyların yüzde 96,7’sini aldı. Müslüman Kardeşlerin boykot ettiği seçimlere katılım oranı ise yüzde 44,4’te kaldı.

Halka Sisi’yi seçmekten başka seçenek bırakmayan Mısır yönetimi, seçimlere katılım oranının beklenenden çok daha düşük olması sonrasında oy verme süresini bir gün daha uzatırken, Adalet Bakanlığı sandığa gitmeyenlere 70 dolar değerinde para cezası verileceğini açıkladı.

Diğer taraftan ‘Mısır Hapishanelerindeki Mahkûmlara Özgürlük’ platformu tarafından yapılan açıklamada, Mısır’ın 11 farklı hapishanesinde tutuklu bulunan içlerinde öğrenci, kadın ve çok sayıda profesör ve doktorun da bulunduğu 16 bin İhvan mensubu mahkûm Mayıs ayının başından itibaren açlık grevine başladı. Özgürlük ve Adalet Partisi’nden yapılan açıklamada Mahkûmların Cunta yönetimi tarafından işkenceye maruz kaldığı, yakınlarıyla görüşme izni verilmediği ve sudan mahrum edildikleri ifade ediliyor.

Zor bir dönemden geçen ve yeni dönemde yeni imtihanlarla karşı karşıya kalacak gibi görünen Mısır halkına ve İhvan mensuplarına Allah’tan yardım diliyoruz. “Zalimler yakında nasıl bir inkılâpla devrileceklerini göreceklerdir” Şuara 227

Esed Rejimi Varil Bombası Kullanmaya Devam Ediyor

Suriye İnsan Hakları Örgütü’nün verdiği bilgilere göre Esed Rejimi tarafından Halep’te son 5 ay içinde 1940 varil bombası kullanılarak Halep’in dörtte üçü bombalandı. Düzenlenen varil bombalı saldırılarda 2508 kişi hayatını kaybetti. 220.000’in üzerinde Suriyeli ise bölgeden göç etmek zorunda kaldı.

Suriye genelinde son aylarda düzenlenen varil bombalı saldırılarda ölen kişi sayısının 5000’i geçtiği tahmin ediliyor. Suriye Rejimi varil bombalarını 90’lı yıllarda İsrail’e karşı kullanmak üzere tasarlamıştı. Şimdi bu bombalarla kendi halkını katlediyor.

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Mustafa Şahin
Kategoriden Daha Fazla: Güncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

Rabbe Yöneliş; İtikâf | Sayı 74

Dünya meşgalesiyle oyalanmaktan, asıl sahibinden uzaklaşan kalplerimiz için bu Ramazan ayı…