Anasayfa Bölümler Furkan Genç Röportaj | Sayı 75

Röportaj | Sayı 75

8 dakika ortalama okuma süresi
0
0

Furkan Genç olarak yurtdışında yaşayan ve İslam ile yeni tanışmış olan kardeşlerimizle röportaj yaptık. Yalnızca Müslüman olmakla kalmayıp aynı zamanda gerçek İslam’ı hakkıyla öğrenip, yaşayabilmek için de gayret eden bu kardeşlerimiz kendi serüvenlerini ve Müslüman olduktan sonra yaşadıklarını bizlerle paylaştılar. Onlardan birini sizinle paylaşıyoruz.

“Kâfirlere İslam’ı anlatın, pasif ve korkak
olmayın, Peygamberi bir metot ile cemaatin
içinde yer alın ve dava uğrunda çalışın.”

İsim; Soyisim: Jamil Neumann
Doğum Tarihi: 1990
Doğum Yeri: Castrop-Rauxel
Mesleği: Fizyoterapist

Selamün Aleyküm; öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Benim adım Jamil Neumann, 27 yaşındayım, Castrop-Rauxel şehrinde doğdum, şuan Dortmund’da yaşıyorum. Evliyim, 1 çocuğum var. Yaklaşık 2 senedir Allah’ın davası uğrunda Furkan Vakfında çalışıyorum. Aslen Almanım, 3 sene evvel İslam’ı kabul ettim. 

Nasıl Müslüman oldunuz?

Benim babam ben 14 yaşında iken öldü. Ve bu şekilde ilk defa ölüm ile ilgilendim. Ölüm hakkında düşünmeye başladım. Hayat nedir? Ölüm nedir? Kendi başıma 14 yaşında tefekkür etmeye başladım. Dokuz sene boyunca sürekli kendi kendime sorular sordum. Ve bu 9 sene içinde benim başıma çok kötü şeyler geldi. Bu olaylardan dolayı, hayatımı değiştirmeye karar vermiştim. Müslüman olmadığım halde bir daha başıma öyle kötü musibetler gelmesin diye, bundan sonra sürekli iyi ameller işleyeceğime kuvvetli bir şekilde niyetlenmiştim… Bu söz ve niyetten tam 3 ay sonra Allah’ın izniyle iman ettim ve Müslüman oldum. Fakat İslam’ı araştırmamın sebebi bunlar değildi, asıl sebebi bir başka Müslüman kardeşimin beni İslam’a davet etmesiydi.

İslam ile ilk nasıl tanıştınız? İslam’ı nasıl öğrendiniz?

S. Ç. Hocamız benim çocukluk arkadaşım, ben Müslüman olduktan sonra arada sırada onunla irtibat içindeydim. Ve 2015 senesinin yazında, S. Hocam beni Vakfa davet etmişti. O zamanlar Dortmunt’un vakfı inşaat şeklindeydi. O inşaat ortamında beraber döner yiyorduk. Dönerin vesilesiyle bütün kardeşlerle tanışmış oldum. Bu şekilde yavaş yavaş Allah’ın davasında hız aldım ve elhamdülillah şimdiye kadar burada Allah’ın davasına hizmet ediyorum.

İslam’ı seçmeden önce Müslümanlar hakkındaki düşünceniz neydi?

Ben Müslümanların hakkında hiç bir zaman kötü düşünmedim. Fakat Müslümanlar hiçbir şey anlatmadıkları için, İslam’ın ne olduğunu uzun zaman öğrenemedim. O kadar Müslüman (Türk ve Arab) arkadaşlarım olduğu halde, hiç biri hiçbir şey anlatmamışlardı.

Tevhit davasını ilk duyduğunuzda (öğrendiğinizde) neler hissettiniz?

Benim için dünyadaki en mantıklı açıklama idi. Allah’ın hakkını savunmak ve onun davasının uğrunda çalışmak. Bir Müslüman olarak bunu kabul etmemeyi düşünemezdim.

Müslüman olduğunuzu ailenize nasıl söylediniz? Onları nasıl ikna ettiniz?

Ben Müslüman olmadan evvel ailem ile ilişkilerimi kesmiştim. Fakat Müslüman olduktan sonra, bunun ne kadar yanlış olduğunu öğrenmiştim ve ondan dolayı annem ile tekrar ilişkileri kurabilmek için, onu 2 sene sonra tekrar evime davet etmiştim. Ve bu şekilde aile bağımız yeniden kurulmuş oldu. Bundan sonra annemle aramdaki ilişki çok güzel oldu ve bundan dolayı inşaallah yakında Müslüman olacak gibi görünüyor.

Kur’an-ı Kerim’i ilk okuduğunuzda neler hissettiniz?

Kalbime bir sıcaklık ve esenlik girdi.

Kur’an-ı Kerim’i anlamak için ne yaptınız?

Almanca mealini okumaya çalıştım, diğer Müslümanlara sordum ve vakıfta dersler almaya başladım. 

Müslümanlara neler söylemek istersiniz?

Kâfirlere İslam’ı anlatın, pasif ve korkak olmayın, bir Peygamberi metot ile çalışan cemaatin içinde yer alın ve dava uğrunda çalışın.

Furkan Nesli Dergimiz hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Güzel konuları var, cemaati tanıtıyor, doğruları yazarak aydınlatıyor.
Röportajımıza vakit ayırdığınızdan dolayı Allah razı olsun…

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: Furkan Genç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

HALİFE’YE MEKTUP| Sayı 93

Halife Ömer bin Abdülaziz, Hasan-ı Basrî Radıyallahu Anh’den, adaletli bir halifenin vasıf…