Anasayfa Bölümler Özel Bölümler Rasulullah (s.a.v.) ‘ın Dilinden Namaz…(Sayı 9)

Rasulullah (s.a.v.) ‘ın Dilinden Namaz…(Sayı 9)

5 dakika ortalama okuma süresi
0
0

“Şüphesiz ki benim ümmetim kıyamet gününde, abdest izlerinden dolayı yüzleri nurlu, elleri ve ayakları parlak olarak çağırılacaktır. Yüzünün nûrunu artırmaya gücü yeten kimse bunu yapsın.”(Buhari)

“Beş vakit namazın benzeri, sizden birinizin kapısı önünden akıp giden ve her gün içinde beş defa yıkandığı bol sulu bir ırmak gibidir.( Nasıl ki beş defa yıkanınca insan üzerinde kir kalmazsa, beş vakit namaz kılan insanda da manevî kirler kalmaz.)” (Müslim)

“Bir müslüman, farz namazın vakti geldiğinde güzelce abdest alır, huşû içinde ve rükûnu da tam yaparak namazını kılarsa, büyük günah işlemedikçe, bu namaz önceki günahlarına keffâret olur. Bu her zaman böyledir.” (Müslim)

“İnsanlar yatsı namazı ile sabah namazındaki fazilet ve sevabı bilselerdi, emekleyerek bile olsa mutlaka camiye, cemaate gelirlerdi.” ( Buhari)

“Sabah namazını kılan kimse Allah’ın himayesindedir. Dikkat et ey Âdemoğlu! Allah, bizzat himayesinde olan bir konuda seni sorguya çekmesin.” (Müslim)

“Kişi ile şirk ve küfür arasında namazın terki vardır. ” (Müslim)

-Peygamberimiz (s.a.v.) rükûda iken şöyle dua ederdi:

“Ey bizim Rabbimiz olan Allah’ım! Seni kendi kudretimle değil, Sen’in yardımınla ve Sana mahsus olan hamd ile tesbih ederim. Allah’ım beni bağışla.” (Buhari)

“Ey Allah’ım! Sana rükû yapıyorum, Sana inandım, Sana teslim oldum, Sana tevekkül ettim. Sen Rabbimsin, kulağım, gözüm, etim, kanım ve kemiklerim Âlemlerin Rabbi olan Allah önünde haşyette, tezellüldedir.”(Nesâi)

-Peygamber (s.a.v.)’in secdede iken yaptığı dualardan biri de şu idi:

Allahım! Sadece Sana secde ettim. Yalnız Sana iman ettim. Sana teslim oldum. Benim yüzüm kendini yaratıp ona şekil veren, kulağını ve gözünü var eden Rabbine secde etti. Yaratanların en güzeli olan Allah pek yücedir.” (Müslim)

-Rasulullah (s.a.v.) iki secde arasında:

Allah’ım bana mağfiret et, merhamet et, beni zengin kıl, bana hidayet ver, bana rızık ver” derdi. (Ebu Davud)

-Rasulullah (s.a.v.)’ın teşehhütle selam arasında okuduğu en son duası:

Allah’ım, geçmiş ömrümde yaptıklarımı, gelecekte yapacaklarımı, gizli işlediklerimi, alenî yaptıklarımı, israflarımı, benim bilmediğim fakat Sen’in bildiğin kusurlarımı affet. İlerleten Sen, gerileten de Sen’sin, Sen’den başka ilah yoktur.”(Müslim)

-Peygamberimiz (s.a.v.) namazdan sonra şu duayı okurdu:

“Allah’ım ben kendime zulmettim, çok zulmettim, günahları Sen’den başka kimse bağışlayamaz, benim günahlarımı katında ki bol bağışından bağışlayıver, bana acı, Sen bağışlayan ve acıyansın.”(Buhari)

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: Özel Bölümler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

89. Sayımız Çıktı

Furkan Nesli Dergisi olarak “#Zulüm Bitene Kadar” kapak konumuzla Eylül sayımızda sizlerle…