Anasayfa İstatistik ORUÇ BİR KALKANDIR (SAYI 50)

ORUÇ BİR KALKANDIR (SAYI 50)

5 dakika ortalama okuma süresi
0
0

Suç Oranlarında Azalma: İnsanın nefsini kontrol altına alan ve onu haramlardan koruyan oruç; aynı zamanda kişinin ulvî değerler kazanmasına, Rabbi ile sıkı bir diyaloğa girmesine vesile olur. Bununla birlikte her yıl Ramazan ayının gelmesi ile birlikte toplumlarda suç işleme oranları azalmakta ve insanlar daha huzurlu ve sakin bir süreç geçirmektedirler. Rahmet ve bereket ayı Ramazan, bu yıl da suçların azaldığı ay oldu.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün verilerine göre, şehirlerde cana ve mala karşı işlenen suçlarda önemli bir düşüş görüldü. Emniyet kaynakları, toplam suç oranında % 19’luk bir azalma tespit etti.

İstanbul’da Ramazan ayında asayiş olayları % 19 oranında azaldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, 2011 Ağustos ayı itibariyle başlayan Ramazan ayında kentte cana ve mala karşı işlenen suçlarda düşüş görüldü. Bu oran Ramazan ayından bir önceki ayla kıyaslandığında, adam öldürme suçu % 36, adam yaralama % 21, gasp % 34, iş yerinden hırsızlık % 16, evden hırsızlık % 15, kapkaç % 12 oranında düştü. Cana ve mala karşı işlenen suçlar, toplamda % 19 oranında azaldı.

Geçen yılın Ramazan ayına göre ise adam öldürme suçu % 18, hırsızlık % 8, yankesicilik % 14 oranında düştü.
Suç oranlarının azalmasıyla birlikte Ramazanda sosyal yardımlaşmanın da arttığına değinen Uzmanlar şu kanaate vardı: “Oruç; aynı zamanda toplumda yoksul ve fakir kimselerin halini anlamamıza, yardımlaşma ve dayanışma duygularımızın güçlenmesine vesile olur. Oruç; fert ve toplumun mutlu ve huzurlu olmasına katkıda bulunur.”
2013 yılı asayiş olaylarına bakıldığında ise yine aynı tablo ortaya çıkmakta. Ramazan öncesi dönemde toplam meydana gelen 595 adlî vakada; 70 kişi hayatını kaybetti, 76 vatandaş yaralandı. Yaşanan olaylarla ilgili 495 kişi ise yakalanarak adlî mercilere sevk edildi. Ramazan ayı ve sonrasında ise azalma görülen asayiş olaylarında ölü ve yaralı sayısında da büyük bir düşüş meydana gelmiş durumda.

Kaçakçılık suçlarında da Ramazan döneminde büyük bir azalma göze çarpıyor. Ramazan’da mâli suçlarla ilgili yaşanan 279 olayda 901 şahsın yakalandığı görülmekte. Ramazan sonrasında ise 14-28 Eylül tarihleri arasında meydana gelen 267 olayla ilgili 1071 kişi yakalandı.

Organize suçlarda ise; Ramazan öncesindeki iki haftada meydana gelen 6 olayla ilgili 35 kişi yakalanırken, Ramazan sonrasında ise organize suçlarla ilgili toplam 3 olay yaşandı. Bu olaylardan da 6 kişi yakalandı.
Son olarak Ramazan ayında yaşanan terör olaylarına bakıldığında ise yine vaka sayısında azalma gözlenmekte. Buna göre; Ramazan öncesi dönemdeki haftalık dilimde yaşanan terör nitelikli olaylarda 41 kişi yakalanırken, Ramazan sonrasında ise 38 kişi yakalandı.

Gelişiyle her şeyi rahmete ulaştıran mübarek Ramazan, insan ve toplum huzurunu temin etmekte ve İslam’ın nasıl bir toplum meydana getireceğinin numunesini sunmaktadır.

 

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: İstatistik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

Danca Tevhid Broşürü

EY TEVHİDİ HAYKIRAN MÜSLÜMANLAR! Siz dünyanın en eski davasının bugünkü temsilcilerisiniz,…