Anasayfa Bölümler Editörden Müslümanların Gerilemesiyle Dünya Neler Kaybetti? (Sayı 52)

Müslümanların Gerilemesiyle Dünya Neler Kaybetti? (Sayı 52)

3 dakika ortalama okuma süresi
0
0

“Müslümanların Gerilemesiyle Dünya Neler Kaybetti?” bir kitap için oldukça ilgi çekici bir isim, bir Müslüman için ise; acı manalar içeren bir ifade…

İslam dünyasının gerilemesinin en büyük sebeplerinden birinin, Batı özentisi olduğu son yıllarda daha iyi anlaşılmaktadır. Başta Araplar olmak üzere İslam âleminin, bir tarafta pejmürde, diğer tarafta şatafatlı ve debdebeli bir hayat sürmeleri bu durumu sarahatle ortaya koymaktadır. Ayrıca Müslümanların 600 küsür yıl hâmiliğini yapmış Türklerin de Jön Türklük hareketi ile beraber bu bozulmadaki etkin rolü de unutulmamalıdır.

Müslümanların, kendi öz değerlerinin bozulmasına sessiz kalmaları yetmiyormuş gibi bir de modernizm adı altında her türlü ahlâkî değerin hiçe sayılarak değişikliklere gidilmesi, durumun daha da vahamete dönüşmesinin açıkça delilidir. Yenilik elbette olacak fakat İslamî kaideleri bozmadan ve Batı’ya boyun eğmeden!… Zira İslam’da reform olmaz! İslam dünyasının bunun bilincinde olarak hareket etmesi ve kendi içinde çatışmadan birlik olması gerekmektedir. Bu bilinç kazanılıp bir İslam birliği sağlandıktan sonra atılacak adımların daha belirgin olacağı ve hataların asgari düzeyde kalacağı da muhakkaktır.

Bu eser, Müslümanların nerelerde hata yaptıklarını, bundan sonra İslam’ın dünyaya yeniden nasıl hâkim olacağını ve bunun için nelerin yapılması gerektiğini anlatmaktadır. Materyalizm’e esir olan Müslüman idarecilerin, modernist olarak ilerlemek isterken, aslında nasıl gerilemeye sebep olduklarını ilmek ilmek anlatmaktadır.

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: Editörden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

SEVABINI ALLAH’TAN UMARAK SABRET | Sayı 92

Hamne binti Cahş’ın gözü kulağı Uhud’daydı. O Uhud’a ciğerparelerini göndermiş, yüreği de …