Anasayfa Bölümler Furkan Genç İşte Başarının 8 Sırrı | Sayı 67

İşte Başarının 8 Sırrı | Sayı 67

9 dakika ortalama okuma süresi
0
0

Bu bölümde, dünya genelinde çeşitli alanlarda yeni ve ilginç fikirlerin yayınlandığı ted.com sitesinden seçtiğimiz içerikleri size sunuyoruz. Bu sayımızda başarı üzerine uzun yıllar araştırma yapmış ve bunları “8, Büyük Olmak İçin“1 adlı kitabında toplamış Richard St. John’un konuşmasını sizler için derledik. İyi okumalar.

Her şey bir gün uçakta seminer vermeye doğru yola çıkmışken, yedi yıl önce başladı. Yanımdaki koltukta genç bir lise öğrencisi oturuyordu ve gerçekten fakir bir aileden gelmişti. Hayatının bir işe yaramasını istiyordu ve bana gayet basit bir soru sordu: Başarıya yol açan nedir?

Kendimi gerçekten kötü hissettim, çünkü ona iyi bir cevap veremedim. Böylece uçaktan indim ve seminere geldim. Bir an için aklıma geldi: başarılı insanlarla dolu bir odanın ortasındayım! Peki, neden başarılı olmalarına ne yardım etti diye sorup, bunu gençlere aktarmıyorum?

İşte şimdi size, yedi yıl ve 500 röportaj sonucunda edindiğim tecrübelerle insanı neyin ateşlediğini ve neyin başarıya götürdüğünü anlatacağım.

 

TUTKU

passion-project-meaningful-work-26k

Ünlü bir tasarımcı olan Freeman Thomas der ki: “Ben tutkum tarafından sürükleniyorum”. Yaptığınızı sevdiğiniz için yapın, para için değil. Sevilerek yapılan işin sürekliliği artacaktır. 26 şehirde hizmet veren büyük bir şirketin yöneticisi diyor ki “Yaptığım işi yapabilmek için üstüne para verirdim.” Ve ilginç olan şey, sevdiğiniz için yapınca, para zaten bir şekilde geliyor.

ÇALIŞMAK

calismak

İkincisi çalışmak! Bir düşünür “Olay çok çalışmak” demişti. Hiçbir şey kolay değil. Önemli olan, işinizi yaparken eğlenmektir.

Evet! Çalışırken eğlenin. Bu sizin veriminizi ciddi bir şekilde artıracaktır. Özellikle yaptığınız işin en zor kısımlarını eğlenceli hale getirerek çalışma sürenizi artırın.

ODAKLAMA

be-focused

 

Odaklanın! Ünlü yönetmen ve film yapımcısı Norman Jewison diyor ki, “Sanırım olay kendini tek bir şeye odaklamakla ilgili.” Hedefinize odaklandığınız zaman karşınıza çıkacak engelleri aşmanın yollarını görmeye başlarsınız. Aksi takdirde karşılaştığınız sorunların çözümlerini bulamazsınız.
Odaklanmak, çok yakınınızda olduğu halde göremediğiniz detayları görmenizi de sağlayacaktır.

ZORLAMA

tumblr_static_022

Ve zorlamak! Kendinizi zorlayın! “Fiziksel, zihinsel, yapman gereken şey zorlamak, zorlamak, zorlamak.” Çekingenlik ve kendinden şüphe etmeyi zorlayıp geçmelisiniz. Ünlü bir sinema oyuncusu, “Her zaman kendimden şüphe ettim. Yeterince iyi değildim, yeterince akıllı değildim. Başaracağıma inanmıyordum.” demişti. Ama pes etmeden zorlamaya devam ederek başardı.
Öte yandan kendini zorlamak o kadar kolay olmuyor. Bu yüzden sizi zorlayacak fırsatları asla kaçırmayın!

FİKİRLER

ideas

 

Fikir sahibi olun! Microsoft’un kurucusu Bill Gates “Bir fikrim var–” diyordu, “ilk mikro-bilgisayar yazılım firmasını kurmak…” Bugün Microsoft, dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden birisidir. Günümüzde birçok kuruluş, yeni fikir sahibi girişimciler tarafından oluşturulmuştur.
Aslında yeni fikirler üretmenizi sağlayan ‘yaratıcılık’ sihirli bir şey değil. Mesele, bazı basit şeyleri görmekten ibaret. Detaylar hakkındaki fikirleriniz sizi başarıya götürebilir.

GELİŞTİRME

puzzle_pieces_house

Geliştirin! Her zaman için yaptığınız işte ‘en iyi’ olmayı hedefleyin. Bunun için şu anki durumunuzu geliştirmeniz gerekecektir.
Özellikle yazılım alanında başarılı bir girişimci olan Alex Garden, “Başarılı olmak için kafanı bir şeye göm ve o işte çok ama çok iyi ol” diyor.
Ortada sihir yok; mesele uygulama, uygulama, uygulama. Üst üste yapılacak uygulamalar, sizi en iyiye yaklaştıracaktır.

HİZMET

 hizmet

 

Hizmet edin! Ünlü bir doktor S. Nuland “Doktor olarak hizmet etmek bir ayrıcalıktı.” diyor. Şimdilerde birçok çocuk bana milyoner olmak istediğini söylüyor. Benimse onlara söylediğim ilk şey şu oluyor: “Başkalarına, değeri olan bir şey sunmalısın, onlara hizmet götürmelisin. Çünkü insanlar bu tür şeylere kıymet veriyorlar.“

ISRAR

scaling-mountain

Israr edin! Eski popüler arama motoru kurucusu Joe Kraus diyor ki, “Israrcılık bizim için başarının bir numaralı sebebi.” Başarısızlığa, baskıya, eleştirilmeye ve reddedilmeye karşı ısrarcı olmalısınız. Bunlar sizin karşınızdaki en büyük engellerdir ve ısrar, bu engelleri aşmanızı sağlayacak en büyük silahınızdır. 

 

Sonuç olarak bu sekiz madde hakkıyla yapıldığı takdirde sizi başarıya götürecektir. Bundan emin olabilirsiniz.

 

Daha Fazla
 • ARKA KAPAK | Sayı 95

 • Almanca Tevhid Broşürü

  EY TEVHİDİ HAYKIRAN MÜSLÜMANLAR! Siz dünyanın en eski davasının bugünkü temsilcilerisiniz,…
 • YEMİN | Sayı 95

  Canım sağ oldukça rahmetli babam, Susarsam, hakkını helâl etmesin! Ak sütün emziren ihtiya…
 • 95. Sayımız Çıktı

  EDİTÖR İslam Medeniyeti’nin en temel esası Tevhid’dir. Peygamberlerin hepsi aynı gerçek üz…
 • 94. Sayımız Çıktı

  EDİTÖR Bir önceki sayımızda Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 22 Ocak tarihinde…
 • FURKAN NESLİNDEN TEVHİD MANİFESTOSU

  FURKAN NESLİNDEN TEVHİD MANİFESTOSU! Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin “Biz, Da…
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
 • Röportaj | Sayı 75

  Furkan Genç olarak yurtdışında yaşayan ve İslam ile yeni tanışmış olan kardeşlerimizle röp…
 • Rabbe Yöneliş; İtikâf | Sayı 74

  Dünya meşgalesiyle oyalanmaktan, asıl sahibinden uzaklaşan kalplerimiz için bu Ramazan ayı…
 • Sokak Röportajı | Sayı 74

  Kıymetli okurlarımız; birkaç sayıdır devam ettiğimiz sokak röportajlarından derlemeleri si…
 • Dünyayı Nasıl Değiştirirsiniz? -2 | Sayı 72

  Bir defa bile olsa dünyayı değiştirme isteğin oldu mu? Eğer olduysa bu isteğini gerçekleşt…
 • Özlenen Nesil, Öncü Nesil! | Sayı 72

  Ümmet asırlardır İslam Medeniyeti hasretiyle yeniden dirilişi gerçekleştirecek bir nesli b…
 • Sokak Röportajları | Sayı 72

  YA RABBİ! İmanı güçlü, Peygamberini hakkıyla tanıyan ve O’nu sevmenin gereğini bilip yerin…
Kategoriden Daha Fazla: Furkan Genç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

ARKA KAPAK | Sayı 95