Anasayfa Bölümler Bilim ve Tefekkür İnce Bağırsaklardaki Harika Tasarım (Sayı 39)

İnce Bağırsaklardaki Harika Tasarım (Sayı 39)

13 dakika ortalama okuma süresi
0
0

Birçok canlı gibi bizler de hayatımızın devamı için her gün sabah, öğle ve akşam üç öğün yemek yer ve vücudumuz için gerekli besinleri karşılarız. Ağızdan aldığımız bu besinler mükemmel bir sistemin içinde vücudumuzun kullanımına uygun hale getirilir. Bu sayımızda yediğimiz besinlerin içinden aminoasiti, glukozu yağ asitlerini vb. ayrıştıran ve vücutta ihtiyaç duyulan bölgelere özenle ulaşmasında etkili olan sindirim sistemini inceleyip, Allah’ın eksiksiz ve harika yaratışını müşahede edeceğiz inşallah.

 Sindirim, ağızda tükrükte bulunan amilaz enzimi ile başlar. Proteinlerin sindirimi midede başlasa da karbonhidrat, yağ ve proteinlerin sindirimi ve emilimi genel olarak bağırsaklarda gerçekleşir. Sindirimde tükrük bezlerinden salınan tükrüğün, midede bulunan mide asitinin, pankreastan salınan enzimlerin ve safra salgısının etkisi büyüktür, bu salgılar sayesinde besinler sindirime ve emilime uygun hale getirilir.

 Besinlerle beraber mideden bağırsağa geçen mide asidi bağırsaklar için tehlike arz etmektedir. Çünkü mide duvarı asite karşı koruma altında iken, bağırsak duvarı mide asitinden zarar görmektedir. Rabbimiz bağırsakların mide asitinden etkilenmemesi için harika bir mekanizma kurmuştur. Mide asiti bağırsağa geçtiği anda bağırsak duvarında bulunan prosekretin sekretine dönüşür, sekretin ise kan yoluyla hızlı bir şekilde pankreasa gider ve asitin zararlı etkisine karşı pankreastan yardım ister, pankreas ise bikarbonat moleküllerini göndererek asitin bağırsaklara zarar vermesini önler. Eğer bu mekanizma olmasaydı veya hızı yavaş olsaydı bağırsak duvarı asitin etkisiyle belkide eriyecek ve işlev göremez hale gelecekti. Bu mekanizmayı ancak her şeyi gören ve ilmi sınırsız olan birisi; yani Allah düzenleyebilir.

 Besinlerin sindirimi ve emilimi için bağırsak kaslarının zekice yaptıkları kasılma hareketleri ancak bu şuursuz hücrelerin uzun uzun tefekkür edilmesiyle anlaşılabilir. Bağırsak kasları düzenli kasılmalar sonucu mideden gelen besin içeriğinin homojen olarak karışmasını sağlar. Ayrıca segment olan kaslar sayesinde bir segment kasılırken bir sonraki segment gevşer ve besin içerikleri bağırsak içinde ilerletilir. Eğer bağırsaklar düz bir boru gibi olup kaslar kasılmasaydı, enzimlerle besin içerikleri karışamazdı. Kaslar hep beraber kasılsaydı besinler sıkıştırılır ama ilerletilemezdi. Bir segment kasılırken bir sonraki segment gevşemese besinler hep aynı yerde kalır, kabızlık, şişkinlik, şiddetli karın ağrıları kaçınılmaz olur hayatın devamı mümkün olmazdı.

 Besinlerin emilimi için bağırsaklar kıvrımlıdır ve bağırsak içinde “villus” denilen girintili çıkıntılı yapılar mevcuttur. Villüsler emilim alanını artırmakta ve besinlerin emilimi için büyük bir alan oluşturmaktadır. Yetişkin bir insanın bağırsağı yaklaşık 5-6 metre uzunluğunda ve 200-250 m2 yüzey alanına sahiptir.

 Besinlerin emilimi için Allah Azze ve Celle 5-6 metrelik bağırsağı kıvrımlar sayesinde harika bir yaratışla 200-250 m2’lik emilim sahasına dönüştürmektedir.

 Bağırsaklarımızda sindirim emilim sırasında bazı hücreler tahrip olmakta ve her gün yüz binlerce hücre ölmekte, yerine yenileri gelmektedir. Sindirim sisteminde mükemmel bir ekip çalışması vardır. Proteinler, yağlar ve karbonhidratlar her birine özgü enzimlerle en küçük yapıtaşlarına ayrıştırılır ve emilime uygun hale getirilir, daha sonra vücudumuzda nerede neye ihtiyaç varsa oraya kan ile taşınır.

 İnce bağırsakta bazı maddelerin emilimi vücudunuzda ihtiyaç olmadığı için engellenmektedir. Eğer engellenmeseydi, vücutta fazla olan bu maddeler beyinde, gözde veya başka bir yerde birikecek ve çeşitli hastalıklara neden olacaktı. İnsan hastalanmasın, organları zarar görmesin diye bu ince ve harikulade hesabı yapanın, bağırsak duvarındaki hücreler olarak nitelenmesi kalplerde bulunan gözlerin körlüğünden olsa gerek!  Bütün bunlar Allah’ın koyduğu kanunların ne kadar hassas ve dengeli olduğunu gözler önüne sermektedir.

B12 Vitamininin Bağırsaktaki Esrarengiz Yolculuğu

 B12 vitamini vücutta birçok faydaları olan bir vitamindir. Aneminin (kansızlık) önlenmesinde, sinir uçlarının normal gelişmesinde, öğrenmede, hafızanın güçlenmesinde, hücre oluşumunda ve birçok metabolik olayda görev almaktadır. Eksikliğinde ise unutkanlık, halsizlik, sabah yorgunluğu, anemi, sinir bozuklukları  ve nörolojik bozukluklar ortaya çıkar.

Bakterilerden Dost Olur Mu? Buyrun Okuyalım!

 K vitamini, K1 ve K2 vitamini olmak üzere 2 çeşittir. K vitamini kemiklerin şekillenmesine katkıda bulunmakta ve damar yaralanmalarında pıhtılaşmanın olması için önemli görevler almaktadır. K vitamini eksikliğinde herhangi bir yaralanma olursa pıhtılaşma olmaz ve kan kaybı sonucu ölüm gerçekleşebilir. Çok ilginç gelecek ama bu hayatî öneme sahip K1 vitamininin sentezlenebilmesi için bağırsak florasında bulunan bakterilere ihtiyaç duyarız. Allah Azze ve Celle’nin bağırsağımıza yerleştirdiği bu bakterilerle, K1 vitamininin sentezini sağlamakta ve bakterilerin bile insanın hizmetine verildiğini bize göstermektedir. Eğer bu dost bakteriler zor günümüzde yanımızda olmasalar, kanamalarda kan pıhtılaşmaz ve hayatımız tehlikeye girerdi. Günümüzde gereksizce kullanılan antibiyotikler, zararlı bakterilerin yanısıra bağırsak florasını oluşturan bu faydalı bakterileri de öldürmekte ve K1 vitamininin sentezini engellemektedir. Bu nedenle gereksiz antibiyotik kullanmayarak hem sağlığımızı korur hem de israftan kaçınmış oluruz.

Sindirim ve emilim olayı besinden besine değişmekle beraber ortalama 6-8 saat sürmekte bu süre boyunca bağırsaklarda sürekli bir çalışma olmakta, sindirim sistemimiz istirahat edememektedir. Ancak Allah’a teslim olanlar oruç tutmak yoluyla farkında olmadan bu mükemmel sisteme yılda en az 1 ay belli saatlerde istirahat zamanı vermekte ve sindirim organlarının sağlıklı kalmasına katkı sunmaktadır. Oruç tutmayanlar sabah kahvaltısı ile bağırsaklara iş yüklemekte, bağırsaklar tam işi bitireceği anda öğle yemeği yenmekte, öğle yemeği sindirilene kadar ise akşam yemeği yenmekte ve sindirim sistemi hiç boş kalmamaktadır. Buna mukabil Peygamberimiz gibi Pazartesi ve Perşembe günleri oruç tutanlar ve Ramazan ayını oruçlu geçirenler, bağırsaklarını adeta servise bakıma vermekte ve sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmaktadır.

Son olarak  sindirim sistemimizin sağlığı için bol su içmeli, yiyeceklerimizi yavaş yavaş ve küçük lokmalarla yemeli, haftalık oruç tutmalı, normal zamanlarda da az yemek suretiyle bağırsaklarımızı yormamalıyız. Rabbim bu incelikleri tefekkür etmeyi ve büyüklüğünü görmeyi ve ona layıkıyla kul olabilmeyi hepimize nasip eylesin. Amin.

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Hikmet Bozyel
Kategoriden Daha Fazla: Bilim ve Tefekkür

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

Somon Balıkları | Sayı 66

Yeryüzünü ve gökyüzünü harikulade sanat eserleriyle süsleyen Allah Celle Celaluhu, Kur’an-…