Anasayfa Bölümler Sayılar Oruç Size Farz Kılındı (Sayı 39) Hocaefendi’nin sorulara vermiş olduğu cevaplardan derleme (Sayı 39)

Hocaefendi’nin sorulara vermiş olduğu cevaplardan derleme (Sayı 39)

6 dakika ortalama okuma süresi
0
0

Şeker hastası ve böbrek hastası olan bir kişi oruç tuttuğu halde hastalığı artıyorsa bu durumda ne yapmalıdır?

       Bu durumda orucu tutması caiz olmaz. Tutamadığı her gün için fidye vermesi gerekmektedir. Bu da oruç tutamadığı her gün için bir fakiri doyurmaktır. Kur’an-ı Kerim zaten bunu ifade etmiştir: “Artık sizden kim hasta ya da yolculukta olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Zor dayanabilenlerin üzerinde bir yoksulu doyuracak kadar fidye vardır”1 yani hastalığı arttıracak oruç, caiz olamaz. Çünkü insanın sağlığını koruması farzdır. Sağlığı bozmak ise caiz değildir.

       Böbrek hastası olan kişi de akşama kadar su içmeden dayanamıyorsa ve bu şekilde böbreğinin iyileşme ihtimali de yoksa bu kişi fidye verir. Fidyenin öldükten sonra verilmesi gerekmez, hayattayken de fidyesini kendisi verebilir. Bu kişi de her günü için fidyesini öder. Ancak iyileşme ihtimali varsa fidye veremez. Daha sonra iyileştiği zaman orucunu tutar. Mesela; kışın rahat tutabiliyorsa kazasını kışın yapar. Yani; Ramazan yaza denk geldiğinde günler uzun ve sıcak olduğu için oruca dayanamayan böbrek hastası kazasını kışa bırakır, fidye vermesi caiz olmaz.

Ezher Üniversitesi; “aşırı sıcaklarda oruç tutulmayabilir, kazaya bırakılabilir” diye bir fetva yayınladı. Bu konuda düşünceleriniz nedir?

       Fetvada kelimeler önemlidir. Böyle bir fetva verilemez! Çünkü aşırı sıcak olacağını Allah bilmiyor mu? Ve Ramazan ayı her sene on gün geriye geldiği için Allah Azze ve Celle bunu güneş takvimine niye bağlamadı da ay takvimine bağladı? Her sene on gün geriye gelsin diye. Oysa Allah Azze ve Celle güneş takvimine bağlayabilirdi. O zaman oruç her yıl aynı mevsimde tutulurdu. Mesela orucu hep ilkbaharda tutabilirdik. Ama Allah öyle yapmadı. Yılın bütün mevsimlerinde ve günlerinde oruç tutmamızı emretti. Her mevsimde oruca alışkın olmalıyız. Uzun günlerde, kısa günlerde, sıcak günlerde, soğuk günlerde… Allah’ın muradı bu yani. İnsanı her mevsimde oruca, açlığa alıştırıyor. Onun için  nasıl olur da “hava sıcaksa oruç tutulmayabilir” diye bir fetva verilebilir? Böyle bir şey olamaz, bu tamamen ilmin mantığına terstir.

       Bu şöyle olabilir; belki şu soru sorulmuştur. Mesela bir insan çalışmak zorunda, çok borcu var, evinde ekmek-yemek yok, çok zor durumda ve yaz günü oruç tuttuğu zaman da çalışamıyor. Bu durumda çalışan kişi, oruç tutmasa olmaz mı? diye sorulmuş olabilir. Eğer gerçekten çalışmak zorunda ise yani öyle bir ihtiyaç ki “zaruret sayılabilecek bir ihtiyaç”. Bu söylediğim ilmi bir cümledir ve ilimde bunun bir manası var. Bazen ihtiyaçlar zaruret sınıfına girer. Bu bir kaidedir. Zaruret; bir insanın ölmesi veya bir uzvunun koparılması gibi hayatî bir şeydir. Mesela bir kişinin kendisinden istenen şeyi yapmasa ölecek veya öldürüleceği gibi durumlarına zaruret denir. İhtiyaç durumu böyle hayatî bir noktaya gelmişse oruç tutmayabilir. Fetva da böyle bir şeyde verilmiş olabilir. Yoksa sadece hava sıcak diye oruç tutmama gibi bir şey olamaz.

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: Oruç Size Farz Kılındı (Sayı 39)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

ARKA KAPAK | Sayı 94

Benim dosyalarım suç dosyası değil, “sus” dosyasıdır! Yani bana “sus” diyorlar. SUSMAYACAĞ…