Anasayfa Haber-Yorum Haber-Yorum | Sayı 80

Haber-Yorum | Sayı 80

58 dakika ortalama okuma süresi
0
0

TÜRKİYE HABERLERİ

AKP ATATÜRKÇÜ OLDU

Erdoğan’dan 10 Kasım Mesajı: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk’ün ölümünün 79. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Erdoğan mesajında, “Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’i, ebediyete irtihalinin 79. yıl dönümünde saygıyla yad ediyorum. Gazi Mustafa Kemal, önderlik ettiği istiklal mücadelemiz, elde ettiği eşsiz zaferler ve milletimizi müşterek bir ideal etrafında birleştirerek kurduğu Cumhuriyetimiz ile tüm dünyanın takdirini kazanmış kahraman bir asker, saygın bir liderdir” dedi.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, mesajında “Atatürk’ün ‘en büyük eserim’ dediği Cumhuriyet’e de Atatürk’ün mirasına ve hedeflerine de biz sahip çıktık, sahip çıkıyoruz, sahip çıkacağız” dedi.
Başbakan Binali Yıldırım ise; “Laiklik, din ve devlet işyerini düzenleyen önemli bir alandır. Biri olmadan diğerinin sağlıklı ilerlemesi de söz konusu değildir. Gelin görün ki Elmalılı Hamdi Yazır’a Kur’an’ı Kerim tefsiri yazdıran, Yaşar Hafız beye şehitlerimiz için mevlit okutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü dindar insanlardan ve toplumun mütedeyyin kısımlarından soyutlamak isteyenlerin çabaları da nafiledir” ifadesini kullandı.
Bu arada birçok AKP’li Belediye’nin AKP’li tabanı Anıtkabir’e davet eden bez afişleri ve ücretsiz otobüsler kaldırması dikkatlerden kaçmadı.
Bu gelişme yıllardır laikliğin güvencesi durumunda olan AKP, şimdi de Atatürkçülüğü yerleştiriyor yorumlarına sebep oldu. AKP iktidara geldiği günden bu yana Müslümanlara demokrasiyi sevdirip, laikliği kabullendirirken şimdi de açıkça Atatürkçülük yaptırmış oldu.

TEKERİ PATLAK KAMYON GİBİ GİDİYORUZ! 

İyi Parti’nin kurucuları arasında yer alan eski T.C. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Türkiye ekonomisi ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “Her şeye tek bir ses karar veriyor. Bu nedenle koordinasyon yok ve daha önemlisi yapılan yanlışlarla ilgili kimse ‘Bunu biz nasıl düzeltiriz’ diye soramıyor. Tekeri patlak kamyon gibi gidiyoruz, üstelik fren de yok” ifadesini kullandı.
Bu arada Dolar/TL, bankalararası piyasanın açılışında yükseliş eğilimini sürdürerek 3,9649 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş), hesaplamalarına göre, dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı Kasım ayında, geçen yıla göre yüzde 10.6 artışla 5.106 liraya çıktı. Rapora göre geçtiğimiz ay ortalama 3.61 lira olan ortalama sebze kilogram fiyatı Kasım’da 3.98 liraya yükseldi.

MAVİ MARMARA’DA HUKUK SKANDALI

İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği, Mavi Marmara mağdurları ve avukatlarının itirazlarını reddetti ve işgalci İsrail ile Türkiye arasında imzalanan tazminata ilişkin usul anlaşmasını, “Temel hak ve özgürlüklerle ilgili milletlerararası bir anlaşma” olarak yorumladı. Mavi Marmara katliamıyla ilgili işgalci İsrail askerlerine verilen takipsizlik kararını görüşen mahkeme, Ankara ve Tel Aviv arasında imzalanan anlaşmayı, insan hak ve özgürlükleri kapsamında değerlendirdi ve “Uluslararası anlaşma geçerli, kanun uygulanamaz” kararını verdi.
Başbakan iken Mavi Marmara’ya ön ayak olan Tayyip Erdoğan’ın sonra ‘bana mı sordunuz’ sözleri gündemi sarsmıştı. Şimdi ise bu karara iktidar kanadından ses çıkmaması, ‘İsrail ile karşı karşıya gelmemek için Mavi Marmara’yı sattılar mı veya şehitlerin kanı üzerinden siyaset mi yapılıyor’ sorularını akla getirdi.

‘ACIRSAK ACINACAK HALE GELİRİZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’li vekillerin kendisine FETÖ yüzünden mağdur olan vatandaşların şikâyetlerini iletmesi üzerine “Bu şikâyetlerin bir kısmını incelediğimizde altından FETÖ çıkıyor, acırsak acınacak hale geliriz” dedi.
Soylu: Sizi Bir Kaşık Suda Boğacağız: İçişleri Bakanı Soylu ise, ‘Zannediyorlar ki PKK’yı, IŞİD’i, FETÖ’yü, DHKP-C’yi bu ülkenin üzerine salarsak, bu ülkenin insanını korkuturuz. Burada liderimizin bize vermiş olduğu güçle söylüyoruz, az bir zaman kaldı, bir kaşık suda boğacağız sizi’ dedi. Acıyan mı acınacak hale gelir acımayan mı? Halbuki adaletli ve merhametli olana, Allah da merhamet eder.

HUKUKSUZLUK DİZ BOYU

“OHAL Kapsamındaki Soruşturma ve Kovuşturmalarda Avukatların Savunma Haklarının Kısıtlanması” konulu arama konferansının sonuç bildirgesi açıklandı. 70 barodan 121 avukat, arama, el koyma, yakalama, gözaltı, sorgu, savcılık, duruşma, tutukevleri olmak üzere ayrı ayrı masalar etrafında toplandı. Türkiye Barolar Birliği’nin hazırladığı OHAL raporuna göre arama kararı verilmeden arama yapılıyor, savcı ile görüşmek isteyen avukat engelleniyor, hukuksuz deliller kullanılıyor, suç isnadı bildirilmeyerek, “karakolda öğrenirsin” deniliyor; işkence, cezaevlerinde “hoş geldin dayağı”, gerekçesiz tutuklama kararları, avukat görüşmesinin gizliliğinin ihlali gibi pek çok hukuksuzluk yaşanıyor.
Kolluk görevlilerinin, Avukata “soruşturmanın savcısı da hâkimi de biziz” şeklinde gözdağı vermeye yönelik cümleler söylediği, şüpheli ile görüşmesi esnasında “kısa kes” gibi hukuka uygun olmayan, küçük düşürücü ifadeler kullandığı iddialarının yaygın olduğunu belirten Avukatlar, “Bazı mahkemelerde sanıklar ve avukatların, işkence veya kötü muamele iddialarını ileri sürdüklerinde, “esasa ilişkin savunma yapın, aksi halde hiç savunma yapmamış sayılacaksınız” zorlamasıyla karşılaştıklarını” söylediler.

KUR’AN HOCASINA ÇİRKİN MUAMELE

Diyarbakır’da 2004 yılında camide Kur’an-ı Kerim dersi verdiği için hakkında açılan davanın mahkûmiyetle sonuçlanmasının ardından koçbaşıyla evinin kapısı kırılarak gözaltına alınan ve ardından cezaevine götürülen Hocahanım A. O. tahliye edildi.
Edinilen bilgilere göre, baskında kadın ve evdeki kız çocukları yere yatırılarak rencide edildi. Evin içine postallarıyla giren özel harekât polislerinin, kız çocukların başlarını örtmelerine dahi izin vermedikleri ve hakaretler savurdukları belirtildi. Baskın anında ve evde yapılan aramada mahalle muhtarını dahi çağırma gereği duymayan polis, hakkında tutukluma kararı verilen cami müdavimi, Kur’an hocası kadını gözaltına almış ve Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevine götürmüştü.

KILIÇDAROĞLU: İŞTE KARA PARANIN BELGELERİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, ailesi ve yakınlarının yurt dışına ‘milyonlarca dolar kaçırdığını’ belgeledi. Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında, “Yanıt bekliyorum” dedikten sonra Erdoğan’ın oğlu, kardeşi, eniştesi, dünürü ve eski özel kalem müdürünün bir vergi cennetindeki bir şirkete 2011 yılında gönderdiği milyonlarca doları tek tek sıraladıktan sonra dekontlarını gösterdi.Toplam rakam: 15 milyon dolar.

Kılıçdaroğlu, bu dökümü verdikten sonra para gönderimlerinin hem swift (uluslararası para transferi) mesajlarını hem de dekontlarını kürsüden gösterdi: “Bunlar bankaların resmi kayıtlarıdır”dedi.

REZA ZARRAB TANIK OLDU!

Türkiye’de 17 Aralık rüşvet operasyonunda yakalanıp 70 gün hapis yattıktan sonra serbest kalan Türkiye ve İran vatandaşı, iş adamı Reza Zarrab, İran’a yönelik yaptırımları ihlal ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve kara para aklama suçlamalarından 2016 yılında Mart ayında Miami’de tutuklanmıştı. Savcılık Zarrab için 75 yıl hapis istemişti.
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Türkiye Dışişleri Bakanlığı, ABD’de tutuklu yargılanan iş adamı Reza Zarrab’ın durumuyla ilgili olarak Washington yönetimine nota verip, hakkında bilgi istemesinin ardından gelen açıklamada “Reza Zarrab federal hapishanede tutuklu” denilmişti.
Sonrasında yapılan duruşmaya Zarrab ve avukatları yapılan katılmadı. Jürili ilk duruşmada “(ABD ile) iş birliği yapmak sorumluluğu kabul etmek ve cezaevinden çıkmak için en hızlı yoldu” diyerek tanık olmayı kabul eden Reza Zarrab, üç gün süren ifadesinde eski Bakanlardan Zafer Çağlayan ve Egemen Bağış hakkında çarpıcı iddialarda bulundu. Ayakları kelepçeli ve hapishane giysisiyle tanık koltuğuna oturtulan Zarrab, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a 45-50 milyon Euro rüşvet verdiğini, Aktif Bank’ta hesap açmasına eski AB Bakanı Egemen Bağış’ın yardımcı olduğunu ifade ederek, “Aktif Bank Genel Müdürü ile görüşmeden sonra hesap açtım, günlük 5-10 milyon euro işlem hacmiyle açıldı” şeklinde konuştu. Zarrab ifadesinde, ‘savcılığa karşı üç yükümlülüğüm var; gerçekleri söylemek, ABD hükümetiyle işbirliği yapmak ve bundan sonra asla suç işlememek’ dedi.
Halkbank üzerinden yapılan altın ticaretine Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nın dâhil edilmesi iddiasıyla ilgili davayı takip eden yabancı kaynaklar; Zarrab’ın ifadesinin ikinci gününde, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’dan talimat aldığını ima eden ifadelerde bulunduğunu aktardı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, ABD’de Reza Sarraf’ın tanık olduğu Hakan Atilla davasına ilişkin yaptığı açıklamada, ‘İran ile ticari ve enerji ilişkimiz var. Ambargoyu biz ihlal etmedik. Davadan ne çıkarsa çıksın biz doğru olanı yaptık” dedi.

DAVUTOĞLU’NUN KONFERANSI İPTAL EDİLDİ

Eski Başbakan ve AKP Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu’nun, Marmara Üniversitesi’nde 27 Kasım tarihinde yapılacağı açıklanan konferansı iptal edildi. Davutoğlu iptal edilen konferansı ile ilgili olarak, “Benimle öğrenciler ve gençler arasına kimse giremez, kimse bariyer koyamaz” dedi.
Başbakan olduğu dönemde Furkan Vakfı’nın iptal edilen konferanslarına sessiz kalan Davutoğlu’nun, kendisine yapıldığı zaman böyle konuşması dikkatleri çekti.

‘DOĞU KUDÜS FİLİSTİN’İN BAŞKENTİ İLAN EDİLDİ’

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrailin başkenti ilan etmesinin ardından İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü İslam Zirvesi’nde “Doğu Kudüs, Filistin Devleti’nin başkenti” ilan edildi. ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti kabul ettiği kararının ‘hukuken hükümsüz’ ilan edildiği sonuç bildirisinde ABD’ye bu beyanını geri çekmesi çağrısı yapıldı. Bildiride “BMGK harekete geçmezse BM Genel Kurulu’na gideriz” vurgusu yapıldı.
Bu arada Hamas lideri İsmail Haniye yaptığı açıklamada, “Siyonist İsrail’in Filistin topraklarındaki varlığını kabul etmiyoruz. Batı ve Doğu Kudüs diye bir şey yoktur. Tek Kudüs, Filistin’in başkenti Müslüman Kudüs’tür” açıklaması yaptı.

KUDÜS MÜSLÜMANLARINDIR!

ABD yönetiminin, 1995’teki Kudüs Büyükelçilik Yasası’na göre İsrail’in başkenti Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması öngörülüyordu. Ancak söz konusu yasa 22 senedir Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama’nın başkanlık dönemlerinde her 6 ayda bir “ulusal güvenlik” gerekçesiyle erteleniyordu.
ABD Başkanı Donald Trump’ın, “ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ilan edeceğini” ve “Tel Aviv’deki Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasının hazırlıkları için talimat vereceğini” açıklamasının hemen ardından düzenlenen basın açıklamasında Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ilan etti. Alınan karar, başta Filistin olmak üzere birçok ülkede siyasiler, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar tarafından tepkilere neden oldu. Birçok devlet, kararı tanımadıklarını bildirirken, Amerika’nın müttefiki olarak bilinen bazı devletlerden dahi tepki geldi.

Trump’a Tek Teşekkür, Netanyahu’dan: Netanyahu, “ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in “başkenti” olarak tanıma ve ABD büyükelçiliğini buraya taşıma hazırlığı yönündeki cesur ve adil kararından dolayı derin memnuniyet duyuyoruz. Bugün tarihi bir gün. Kudüs yaklaşık 70 yıldır İsrail’in başkenti ve bizim umudumuzun, rüyamızın ve duamızın yeni bin yıldaki odak noktası… Yahudi devleti ve Yahudi halkı buna sonsuza dek minnettar kalacaktır” dedi.

‘Hiç Bitmeyen Savaşlara Yol Açacaktır’: Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ise “Filistin’deki tüm gruplar ortak duruş sergilemeli. Kudüs barış kentidir ve Filistin’in başkentidir. Bu İsrail’in mükâfatlandırılmasıdır. Bu aşırı örgütlere yardım edecektir. Bunlar bir dini savaş çıkarmak için bir bahane arıyorlar. Uluslararası düzeyde hiç bitmeyen savaşlara yol açacaktır” dedi.

İntifada Çağrısı: Filistin Alimler Birliği, karara tepki olarak İslam ümmetine intifada çağrısında bulundu.

‘Eyy Trump Sen Ne Yapmak İstiyorsun?’: Erdoğan kararı kınayarak “Kudüs Müslümanların, Hıristiyanların ve kısmi olarak da Musevilerin adeta ibadetgahı olarak görülmüştür bugüne kadar. Ağırlıklı olarak tabii Müslümanların ilk kıblesidir Mescid-i Aksa. Böyle bir adımı atmak dünyada özellikle bu bölgeyi ateş çemberinin içine atmaktadır. Eyy Trump sen ne yapmak istiyorsun?” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan başka bir konuşmasında, “ABD, Kudüs kararıyla dökülen kana ortak olmuştur. Biz bu kararı tanımıyoruz, tanımayacağız. Kendilerini Kudüs’ün sahibi sananlar, yarın arkasına saklanacak ağaç dahi bulamayacaklarını bilmedirler” dedi.

‘Karar Bizim İçin Yok Hükmündedir’: Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Karar bizim için yok hükmündedir. ABD Yönetimi’nin Kudüs’le ilgili sorumsuz ve hukuksuz açıklamasını reddediyoruz ve kınıyoruz” açıklamasını yaptı.

Bu Defa Tepki Kime? Bu haksız ve hadsiz karara gerek Dünya’dan gerek Türkiye’den gelen tepkiler elbette ki memnuniyet verici olsa da Hükümet yetkililerinin ve Tayyip Erdoğan’ın bu tepkisi, 30 0cak 2009 tarihinde Davos Gazze oturumundaki ‘ONE MINUTE’ çıkışını hatırlattı. Aynı oturumda Erdoğan’ın, Şimon Peres’e “Siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz” diyerek salonu terk etmesi o günlerde çok konuşulmuş ve Tayyip Erdoğan adeta bir kahraman ilan edilmişti ancak Davos’tan sonra yaptığı açıklama satır satır şöyleydi: “Herhangi bir şekilde ne İsrail halkını, ne Cumhurbaşkanı Peres’i ne de Musevi halkını hedef almadım. Benim burada tavrım moderatöre olmuştur. Toplantı moderatörüne karşı bir tepki ortaya koydum!”

Ayrıca daha yakın zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “İsrail’e olan ihtiyacımızı kabul etmeliyiz” sözü, AKP’li Bakan Ömer Çelik’in, “İsrail devleti ve halkı dostumuzdur” demesi, yine 10 kişinin şehit edildiği Mavi Marmara’daki saldırıya ilişkin, Tayyip Erdoğan’ın “Oraya giderken bana mı sordunuz?” çıkışı ve yine bizzat Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleştirilen coca cola fabrikası açılışı henüz hafızalarda tazeliğini korurken şimdi bu çıkışların nereye varacağı merak konusu oldu.

DÜNYA HABERLERİ

‘ÖYLECE ÇEKİP GİTMEYECEĞİZ’

ABD Savunma Bakanlığı’nca son açıklanan verilere göre, Ortadoğu’ya son dört ay içinde yaklaşık 15 bin asker ve savaş personeli gönderildi. ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, “Öylece çekip gitmeyeceğiz” diyerek bölgede kalıcı olduklarını söyledi.
Amerikan Savunma Bakanlığı’nın verilerine göre bu yılın Temmuz ayında Ortadoğu’daki ABD askeri ve askeri personel sayısı 40.517 idi. Son verilere göre ise bu sayının yüzde 33 oranında artarak 54.180’e çıktığı tespit edildi. Üstelik bu sayıya, askeri personel sayısı 10 binden 15 bine çıkarılan Afganistan’daki Amerikan misyonlarının dâhil edilmediği öğrenildi. Rapora göre en yüksek artış Türkiye, Katar, Bahreyn, Suriye ve Kuveyt’te görüldü. Türkiye’deki ABD askeri sayısı Haziran ayında 1.305 ila 1.405 arasında değişirken bu rakam son olarak 2.265’e çıktı.

AVUSTRALYA DA ‘EVET’ DEDİ

Onursuz ve namussuz bir hayat olan eşcinsel evliliğin yasal hale getirilmesini referanduma götüren Avustralya’da sandığa gidenlerin yüzde 61,6’sı ‘evet’ oyu kullandı. Avustralya’da gerçekleşen referandum sonrası eşcinsel evliliklere izin veren teklifin kısa süre içerisinde yasalaşması beklenirken, konu yine tüm dünyanın gündemine oturdu. Başbakan Malcolm Turnbull: “Avustralya konuştu. Eşitlik için, aşk için ‘Evet’ dedi” açıklamasında bulunurken, “evet” oyu çıkması üzerine halk sonucu sokaklarda eğlenerek kutladı. Bu konuda başı çeken ve ilk adımı atan ülke Hollanda olmuştu. Hollanda’nın 2000 yılından itibaren eşcinsel evliliklere izin vermesinin ardından yaklaşık 30 ülkede daha eşcinseller yasal olarak evleniyor. Fransa, İngiltere, Amerika, Almanya ve daha birçok ülke bu rezilliği yasal olarak onaylıyor ve destek veriyor.

FITRATI BOZANLARDAN 3. CİNSİYET KARARI

Almanya’da eşcinsel evliliğin yolunu açan yasanın yürürlüğe girmesiyle ilginç haberler gelmeye devam ediyor. Alman Anayasa Mahkemesi, insan fıtratına aykırı olarak bebeklerin doğum belgelerine cinsiyetlerinin erkek ya da kadın dışında bir cinsiyet seçeneği olması gerektiğine karar verdi. Mahkeme, tipik kadın veya erkek tanımına uymayan anatomik cinsiyet özellikleri taşıyan interseksüel bireylerin doğum kütüklerindeki “erkek” ya da “kadın” ibarelerinden birini seçmek zorunda bırakılmalarının ayrımcılık olduğuna hükmetti.
Bu karar birçok tartışmayı beraberinde getirecektir: kimliğine cinsiyeti yazılmayan bir insan neye göre yaşayacak? Ne olarak evlenecek? Cinsiyete karar verilmezse eğer ahlaksızlıklar çoğalacaktır. Eğer bu konuda bazı sorunlar yaşanıyorsa Tıp ilmi bununla ilgili birtakım ölçüler geliştirmeli ve ona göre karar verilmelidir. Bireyin ağırlıklı olan yönü hangisi ise ona karar verilmeli %51 ve üstü baz alınmalı, böyle durumlarda cinsiyet de buna göre belirlenmelidir.

ABD: ‘BİR AN ÖNCE OHAL’İ BİTİRİN’

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya’dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından devam eden OHAL uygulamasının ‘bir an önce’ bitirilmesi gerektiğini söyledi. Cohen, Gülen’in iadesine de değinirken, “ABD hükümeti Türkiye tarafından Fethullah Gülen’in iadesi için sunulan belgeleri dikkatle incelemeye devam ediyor. Eğer bu süreçte yeni iade talepleri olursa aynı ciddiyetle ele alınacaktır. Biz Türk yetkililere darbe girişimine yönelik soruşturmalara destek verme arzumuzu her daim dile getiriyoruz” dedi.

SUUDİ ARABİSTAN VE İSRAİL AŞKI

Siyonist İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu “Bölgedeki ılımlı güçlerle daha yakın ilişkiler kurmaktayız. Mısır ve Ürdün ile barışık olduğumuz gibi ılımlı diğer Arap ülkeleri ile de barışı sağlamaya çalışıyoruz” dedi. Suudi Arabistan’da Haziran ayında Veliaht Prens olarak atanan Muhammed bin Selman ise, reformist politikalarına devam edeceğinin sinyallerini vererek “Eskiden olduğumuz gibi, ılımlı İslam’a döneceğiz, aşırıcılığı sonlandıracağız” ifadelerini kullanmıştı. Netanyahu’nun son açıklamalarının da Selman’ın ılımlı İslam açıklamasından sonra gelmesi dikkat çekti. Netanyahu’nun ılımlı İslam açıklaması iki ülkenin yakınlaşma belirtilerinden biri olarak yorumlandı.

Bu arada Suudi Arabistan Müftüsü ve Ulema Heyeti Başkanı Abdülaziz Al-i Şeyh verdiği fetvada Hamas hareketini terör örgütü ilan etti. Müftü, İsrail’le savaşmanın caiz olmadığını belirtirken Hizbullah’a karşı İsrail ordusuyla iş birliği yapılabileceğini de savundu. Siyonist İsrail İletişim Bakanı Eyüp Kara, Suudi Arabistan Müftüsünü Yahudilere karşı savaşmayı ve onları öldürmeyi yasaklayan fetvasından dolayı tebrik etti.

Yine İsrail Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Gadi Eisenkot, İsrail’in Suudi Arabistan ile İran konusunda istihbarat paylaşımı yapmaya hazır olduğunu belirtti.
İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz ise, Suudi Arabistan ile ülkesinin İran’a karşı ortak endişeler taşıdığını ve bu nedenle ‘gizli iletişim halinde olduğunu’ belirtti. İsrail ordu radyosuna konuşan Steinitz, bu iletişimin neden gizli tutulduğu yönündeki soruya ilişkin, ‘Bizim birçok Müslüman ve Arap ülkesiyle kısmen gizli bağlantılarımız var ve genellikle bu bağlantıdan utanan biz değiliz. Bu ilişkilerin gizli tutulmasını isteyen karşı taraflar. Bizim için sorun değil ancak karşı tarafın isteğine saygı gösteriyoruz. Bu nedenle gizli tutuyoruz’ ifadelerinde bulundu. İşgalci İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki gizli siyasi görüşmelerle ilgili tartışmalar büyürken, İsrail’in ünlü blog yazarının Medine’yi ziyareti ortalığı karıştırdı. Arap dünyasını karıştıran fotoğraflar, sosyal medyada tepkiyle karşılandı.

‘İsrail Kardeş Ülkemiz Amerika İse Abimiz’: Birleşik Arap Emirlikleri’nde General olarak vazife yapan pilot Abdullah el Hashmi,”BAE ve İsrail iki kardeş ülkedir. ABD ise iki ülke arasındaki farkı denetleyen abidir” dedi. Filistin sorununun masada çözülmesi gerektiğini vurgulayan general, BAE’nin İsrail için bir tehdit oluşturmadığını ifade etti.
Bütün bu gelişmeler “Arap Âlemi nereye gidiyor” sorusunu endişelerle birlikte tekrar gündeme getirdi.

MISIR’DA CAMİYE BOMBALI SALDIRI

Mısır’da Sina yarımadasının kuzeyindeki Ariş kentinde bir camiye cuma namazı sırasında bombalı ve silahlı saldırı gerçekleştirildi. Ravza camisi yakınında düzenlenen bombalı ve silahlı saldırıda ölenlerin sayısı 310’e yükseldi.
Mısır’da gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybedenler için Türkiye genelinde bir günlük yas ilan edildi, bayraklar yarıya indirildi. Terör saldırısının sorumluluğunu, “İsa’nın Oğulları” isimli Hristiyan bir terör örgütü üstlendi.

NATO’DA TATBİKAT SKANDALI

NATO’nun Norveç’te düzenlediği komuta kontrol amaçlı Trident Javelin adlı tatbikatta Atatürk’ün fotoğrafının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da isminin ‘düşman taraf’ olarak gösterildiği ortaya çıktı. Türkiye tatbikattaki 41 askerini geri çekme kararı aldı. Skandal sonrasında NATO’dan en üst düzeyde resmi özür geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg NATO adına özür diledi. Olayın bir medya teknisyeni ve Norveç ordusunda görevli bir sivil personelden kaynaklandığı belirlendi. NATO tatbikatında yaşanan skandalın ayrıntıları belli oldu. Skandalın sorumlusu iki personelin işine son verildiği açıklandı ancak Türkiye, açılan soruşturmanın derinleştirilmesini, başka sorumlular varsa cezalandırılmasını istiyor. ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığı, konu ile ilgili soruşturma başlattı.
Burada anlaşılamayan konu ise şu ki; bunu yapan gerçekten NATO mu? NATO bunu kasıtlı yaptırdı ise neden özür diledi? O halde Türkiye’nin NATO’dan ayrılmasını isteyen birileri yaptırmış olabilir. ‘Türkiye’nin NATO’dan ayrılmasını isteyenler kimdir?’ Bu sorunun cevabını bu işi bilen herkes bilir ki; Türkiye’nin Rusya’ya ve Çin’e daha fazla yakınlaşmasını isteyenler var. En azından Türkiye’nin Rusya’ya yakınlaşması için NATO ile arasını bozması gerekiyor.

FİLİSTİNLİLERİ SİNA YARIMADASINA GÖNDERME PLANI

İsrail Sosyal Eşitlik Bakanı Gila Gamliel’in “Sina Yarımadası, Filistinlilerin devlet kurması için en iyi yer” açıklaması sert tepkiyle karşılandı. Daha önce de defalarca dillendirilen bu teklif yine reddedildi.

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri, Gamliel’in bu açıklamasına yanıt verdi ve “Mısır halkının kanlarıyla sulanan Sina başta olmak üzere Mısır topraklarındaki egemenliği kemirecek her türlü açıklamayı kim yaparsa yapsın reddediyoruz. Mısır, Sina’da bir karış toprağından dahi ödün vermeyecek ve kimsenin oraya saldırmasına izin vermeyecek” ifadelerini kullandı.

İsrail’de Dürzi toplumun temsilcilerinden Devlet Bakanı Eyüb Kara, geçen Şubat ayında yaptığı açıklamada, Mısır Cumhurbaşkanı Abdufettah el Sisi’nin Filistinlilerin Sina Yarımadası’na yerleştirilmesini önerdiğini, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun da ABD Başkanı Donald Trump’a ‘iki devletli çözüm yerine Filistinlilerin Sina Yarımadası’na yerleştirilmesi projesine’ ilişkin bir taslak sunmayı planladığını savunmuştu. Söz konusu tarihte İsrail Başbakanlık Divanı iddiaları yalanlamış, Mısır Dışişleri Bakanlığı ise konuya ilişkin açıklamaların doğru olmadığı açıklamasında bulunmuştu.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı açıklamada, İşgalci İsrail Sosyal Eşitlik Bakanı Gila Gamliel’in “Sina Yarımadası, Filistinlilerin devlet kurması için en iyi yer” şeklindeki açıklamasını kınayarak, “Filistin devletinin yeri sadece Filistin topraklarıdır” ifadesini kullandı.

Bu teklif tüm dünya Müslümanlarının da reddedeceği bir tekliftir. Müslümanları Filistin topraklarından söküp atmak manasına gelen bu karara karşılık Filistin konusundaki mücadele devam etmelidir.

‘3 Ay İçinde Kuzey Sina’yı Temizleyin’: Sina’da camiye yönelik bombalı ve silahlı saldırı sonrası 310 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından darbeci General Sisi, Mısır ordusuna Kuzey Sina’da güvenliği 3 ay içerisinde sağlamak için ‘tüm güçlerini kullanma’ ve ‘harekete geçme’ talimatı verdi. Bölge son dönemde peş peşe gelen saldırılar ve DEAŞ’ın etkinliğiyle gündeme geliyordu.

LÜBNAN’DA NELER OLUYOR!

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, yeni kurduğu hükümette görevde bir yılını doldurmadan Suudi Arabistan’da istifasını açıkladı. Hariri, İran ve Hizbullah’ın baskısı ile öldürülmekten korktuğunu söyleyerek görevi bıraktı.

Hariri’nin istifasıyla ülke yeniden siyasi bir krizin eşiğine gelirken, Başbakan’ın ülkedeki karar ve yönetim mekanizmalarında Hizbullah ve Hristiyan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ittifakının etkisini kıramaması istifanın önemli sebeplerinden biri olarak görülüyor.

Hariri’ye yakın kaynaklara göre, olaylar şöyle gelişti:
Suudi Arabistan Kraliyet ailesinden 2 Kasım gecesi Hariri’ye telefon açılarak Riyad’a gelmesi istendi. 3 Kasım gecesi Hariri Riyad’a iniş yaptı. Kendisini karşılamaya Suudi Arabistanlı hiçbir yetkili gelmedi. Hariri’yi 4 Kasım’a kadar hiç kimse aramadı. Ancak kendisine Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından randevu verilmişti. Görüşme, planlanandan 4 saat sonra gerçekleşti, yani Prens Selman, Hariri’yi 4 saat bekletti.

Hariri, yaptığı açıklamada Arabistan’da özgür olduğunu ifade ederken; Reuters haber ajansına konuşan Lübnanlı yetkililer, istifa ettiğini açıklayan Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin Suudi Arabistan’da tutulduğuna inandıklarını söyledi.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da sürpriz bir şekilde istifasını açıklamasından 17 gün sonra ülkesine döndü.

İsrail Basınından Dikkat Çeken Yorum: Savaş Lübnan’a Taşınıyor: Suudi hükümeti, iki ülke arasında yaşanan gerginlik sonrası vatandaşlarının ‘hemen’ Lübnan’ı terk etmesi gerektiğini açıklarken, İsrail’de Haaretz’in yayımladığı analizde, Orta Doğu’da Suudi Arabistan merkezli krize ilişkin dikkat çeken bir yorum yer aldı. Analizde, “Sünni Krallık savaş sahasını Suriye’den Lübnan’a taşımak istiyor. Bu zincirleme bir etkileşime neden olabilir” ifadesi kullanıldı.

İsrail’den Savaş Tehdidi! “Taş Devrine Çeviririz”: İsrail İstihbarat Bakanı Katz, İran’ın Lübnan’da gelişmiş bir füze tesisi inşa ettiğini savunarak “Askeri harekata girişip onlara engel olacağız, tıpkı Suriye’de olduğu gibi. Çok daha geniş ve güçlü bir saldırı olacak, bu kez tüm Lübnan hedef alınacak. Size ifade ediyorum, Lübnan’ı taş devrine çevireceğiz “ dedi.

Mısır: Lübnan’da Savaştan Yana Değiliz: Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Bessam Radi, yerel bir televizyona verdiği demeçte, “Sisi’nin bölgenin durumu konusunda ‘savaş seçeneğini reddettiği’ yönünde birçok mesajı var” dedi. Radi, “Körfezin güvenliği bizim için kırmızıçizgidir. Başkaları işlerimize müdahale etmemeli. Bölgede gerginliğin arttırılmamasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

DÜNYA MÜSLÜMAN ÂLİMLER BİRLİĞİ TERÖR LİSTESİNDE

Dışişleri Bakanlığı, Dünya Müslümanlar Âlimler Birliği’nin Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır tarafından terör örgütü ilan edilmesine ilişkin, “İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak, Müslümanlar arasındaki dayanışma ihtiyacının arttığı bir dönemde atılan bu adımı, sadece İslam karşıtı çevrelere hizmet edecek vahim bir yanlış olarak değerlendiriyoruz” ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır tarafından yayınlanan ortak bildiriyle Dünya Müslüman Alimler Birliğinin, mesnetsiz suçlamalarla “terör örgütü” ilan edilmesinin derin bir teessürle karşılandığı bildirildi.

 

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Yönetici
 • Haber-Yorum | Sayı 94

  HABER | TÜRKİYE BAŞÖRTÜLERİN ÇIKARTILDIĞI KABUL EDİLDİ Son zamanlarda gözaltına alınan kad…
 • Haber-Yorum | Sayı 93

  HABER | TÜRKİYE ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI! Türkiye İstatistik Kurumu, 2018 yılı Aralık…
 • Haber-Yorum | Sayı 92

  TÜRKİYE MAVİ MARMARA DAVASI DÜŞTÜ          &n…
 • Haber-Yorum | Sayı 91

  HABER | TÜRKİYE DİYANET’TEN HAC VE UMREYE ZAM Bütçesini 7,7 milyar liradan 10,5 milyar lir…
 • Haber-Yorum | Sayı 90

  HABER | TÜRKİYE   DİYANET’İN FAİZ İLE İMTİHANI Diyanet’in FAİZ Geliri: Sayıştay rapor…
 • HABERLER | Sayı 89

  HABER | TÜRKİYE ‘BİZ OLMASAK AVRUPA’DA AYIK GEZEN GENÇ KALMAZ’ İçişleri Bakanı Süleyman So…
Kategoriden Daha Fazla: Haber-Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

ARKA KAPAK | Sayı 89