Anasayfa Anasayfa FURKAN VAKFINDAN COŞKULU KONFERANS!

FURKAN VAKFINDAN COŞKULU KONFERANS!

10 dakika ortalama okuma süresi
0
0

Aydın -Âlim vasfına sahip bir neslin meydana gelmesi için gayret gösteren ve “ÖNCÜ NESİL” sloganıyla yıllardır faaliyetlerine devam eden Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı, konferanslarına bir yenisini daha ekledi.
Adana Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’nda “İslam’da İnsanın Değeri ve Mesuliyetimiz” konulu konferansa yağmura rağmen yoğun katılım vardı.

TÜRKİYENİN BİRÇOK İLİNDEN KATILIMCILAR MİMAR SİNANDA BULUŞTU!

MARMARA’DAN
-İstanbul
EGE’DEN
-İzmir, Aydın
İÇ ANADOLU’DAN
-Konya, Ankara, Kayseri
DOĞU ANADOLU’DAN
-Erzurum, Elazığ, Malatya
GÜNEY DOĞU ANADOLU’DAN
-Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Kahramanmaraş
AKDENİZ’DEN
-Mersin, Hatay, Osmaniye

Tek yürek, tek bilek, birlik ve beraberlik için imamlarının yanında olmak için konferansa teşrif ettiler.
Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program şiir dinletisi ve sinevizyon gösterimiyle devam etti. Sinevizyonlardaki zulüm sahneleri, müslümanların mazlum durumda olması herkesi derinden etkiledi. Ardından beste ve yorumlarıyla gönüllerde taht kuran Grup Furkan sahne aldı. Grup Furkan’ın ardından Alparslan Kuytul Hocaefendi konferans bölümü ile sahne aldı.
Hocaefendi konferanslarını yaparken yaşanan bir olay katılanlara duygu yoğunluğu yaşattı. Konferans esnasında yağmurun yağmaya başlamasıyla Hocaefendi’ye şemsiye açıldı. Hocaefendi’nin; “Madem siz beni yağmurda dinliyorsunuz; o halde ben de şemsiye istemiyorum” diyerek yağmurda konuşmaya devam etmesi halk tarafından büyük beğeni topladı.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin konferansından kesitler ise şöyle;
“Şimdiki medeniyetlerin hepsi insana özgürlük vereceğiz, insanı yücelteceğiz dediler ama kendi menfaatleri için insanlığı öldürdüler. Allah’tan yüz çevirdiler. ‘Akıl bize yeter, bilim bize yol gösterir’ dediler, ‘Biz insanı seviyoruz, Hümanistiz’ dediler ama bunları söyleyenler insana zerre kadar değer vermediler. Petrol diyerek ülkelere girdiler ve milyon milyon insan öldürdüler. Bir taraftan sömürdüler bir taraftan öldürdüler.”

“Allah’a değer vermeyenler insana mı değer verecekler? Allah’ın hakkını vermeyenler insana hakkını verirler mi? Allah’a karşı vazifelerini yerine getirmeyenler, tabi ki insana karşı vazifelerini yerine getirmezler. Allah’ı unutanlar insanları hatırlar mı? Allah’ın hakkını Allah’a vermeyenler, insanın hakkını insana verirler mi? Allah’ın hakkı; ‘Madem dünya Allah’ındır o zaman O’nun dediği olmalıdır.’ Dünyada ise bu hak çiğnenmektedir.”

“İnsan yeryüzünde Allah’ın halifesi olmayı kabul etti. Bundan dolayı insan; Allah’ın halifesi olduğu için değerlidir, ilim verildiği için değerlidir, melekler secde ettiği için değerlidir. Allah insana kendi ruhundan üfledi, o yüzden değerlidir. İnsanlar Allah’ın kıymet verdiği şeye değer vermediler. Allah’ın değer verdiği insanın; bir anda milyonlarcasını öldürdüler. Oysa Allah kitabında; ‘Bir insanı haksız yere öldürmek bütün insanlığı öldürmek gibidir’ buyurarak, insana verdiği değeri ortaya koymaktadır. Peygamberimiz; ‘Bir insanın hidayetine vesile olmak, üzerine güneş doğan her şeyden daha hayırlıdır’ buyurarak, insanı kurtarmanın ne kadar mühim olduğunu göstermektedir.”

“Batı medeniyetinin hâkim olduğu şu dünyada insanın değeri kalmadı. İnsanın maddi yönü öne çıktı, manevi yönü arkaya bırakıldı. Oysa Allah insanın maddesine değer vermez. İnsanı çamurdan, âlâkadan yarattı, ama ruhundan üfleyerek insana melekleri secde ettirdi. Allah insana dünyadaki bütün varlıkları boyun eğdirdi. Bitkileri, hayvanları hepsini insanın hizmetine verdi. Demek ki insandan daha değerli bir varlık yok.”

“İnsan Allah’ın kanunlarını kabul eder buna göre yaşarsa, Allah’a itaat ederse değer kazanır. Ama insanlara itaat eder, insanların kanunlarını kabul ederse o zaman değerini kaybeder. Allah insanın değerini tevhid ile koruyor. Irka göre değer vermek Allah’ın bakış açısı değildir. Allah ırka bakmaz. Ama insan; ırka değer veriyor, makama değer veriyor.”
“Bu yüzden İslam’da insanın değerini beş paralık eden şeyler yasaklandı. İçki yasaklandı, zina yasaklandı, faiz yasaklandı ama insan İslam’ın bu emirlerini başının belası olarak kabul etti. Oysa bunlar yüz kızartıcı, değeri bitiren hallerdir. Allah’a ne kadar kul olursak, o kadar özgür oluruz.”

“Bir insanın hidayetine vesile olmak, onu kurtarmak Allah katında sarp yokuşu geçmektir. Sarp yokuşu göze almaktır. Bir neslin kurtuluşu için mücadele vermek önemli. Allah bunu istiyor. Çünkü onlar nesli bozmak için mücadele ediyorlar. Müslüman düzeltmek için daha çok mücadele vermelidir. Çünkü bozmak yapmaktan daha kolaydır.”
“Her müslümanın vazifesi hayra davet, iyilikle emir, kötülüklerden nehyetmektir. Her fert kendine düşen davet görevini yerine getirmelidir. Davetçilerden uzman kadrolar yetiştirmek için çaba sarf etmek, yine her müslümanın görevlerindendir.”
Alparslan Kuytul Hocaefendi konferanslarının ardından halktan gelen sorulara cevap verdiler.

Konferansın tamamını izlemek için www.furkanvakfi.net adresine başvurabilirsiniz.

 • GÜN DAVET GÜNÜ! | Sayı 90

  GÜN, ALLAH’IN EMRİNİ YERİNE GETİRME GÜNÜDÜR! Rabbimiz Teâlâ kitabında: “Sizden hayra çağır…
 • MAZLUMA UMUT OLMAK | Sayı 89

  Bazı konular vardır oturur, düşünür, yazarsınız… Çok düşünmenize veya çok dertlenmenize ge…
 • DEĞERLENDİRMELER -3 | Sayı 88

  Ben Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Eşi Aynı Zamanda Dava Arkadaşı Semra Kuytul! Geçirdiği…
 • 88. Sayımız Çıktı

  Furkan Nesli Dergisi olarak siz değerli okuyucularımızla Türkiye’nin ve dünyanın sıcak gün…
 • Başyazarımız İçin Sen De Al Kalemi Eline!

  Furkan Nesli Dergisi Olarak; okurlarımıza, dergimizin başyazarı olan Alparslan Kuytul Hoca…
 • Zalimlerin Sonu | Furkan Nesli Dergisi | Sayı 87

  Zevki Uğruna Koca Şehri Yakan NERON Roma çıra gibi yanıyordu. Halk büyük bir telaş içerisi…
Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: Anasayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

İç Kapak | Furkan Nesli Dergisi | Sayı 90

FURKAN GÖNÜLLÜLERİNDEN 6 KİŞİYE TAHLİYE! Adana’da Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na yönelik…