Anasayfa Bölümler Dosya FURKAN VAKFINDAN Cemaat ve Grupların Denetlenmesi Konusunda AÇIKLAMA!

FURKAN VAKFINDAN Cemaat ve Grupların Denetlenmesi Konusunda AÇIKLAMA!

6 dakika ortalama okuma süresi
0
0

Son günlerde bazı çevreler tarafından tartışmaya açılan ve akabinde ‘cemaatlerin tasfiyesi’ konusunu gündeme taşıyan ‘cemaatlerin denetlenebilir’ olması tartışmasına Furkan Vakfından net bir açıklama geldi. Bir yönü ile din istismarının önüne geçilme çabası gibi gösterilen bu tartışmada diğer taraftan dinin içinin boşaltılması ve dinin laik devletin tek eline alınması tehlikesine dikkat çekilen açıklamada eğer konu gerçekten samimi(!) bir şekilde din istismarının önlenmesi ise her türlü denetlemeye açığız mesajı verildi.

İşte Furkan Vakfının resmi hesabından gerçekleştirilen o açıklama:

HER TÜRLÜ DENETLEMEYE AÇIĞIZ!

Son günlerde çokça konuşulan, vakıf, dernek ve grupların denetlenebilir olması konusunda şunu belirtmek isteriz ki; biz şimdiye kadar yaptığımız tebliğ ve davet çalışmaları, etkinlik ve faaliyetlerimizde hiçbir zaman resmiyetin ve Vakfımızın tüzüğünün dışına çıkmadık. Furkan Vakfı hangi amaçla kurulmuşsa, tüzüğünde ne yazıyorsa 24 yıldır aynı maksada hizmet etmektedir. Furkan Vakfı camiası olarak hiçbir suç ya da suç örgütü ile uzaktan yakından asla alakamız olmadı. Buna tüm halkımız da şahittir.

Denetimden kasıt bir kurumun ya da grubun gerçekten suç örgütü olup olmama durumunun denetimde tutulması ya da çeşitli yollarla dini duyguların istismar edilip edilmediğinin kontrol edilmesi ise olabilecek böylesi sorunlara karşılık devlet elbette tedbir almalı ve gerekli denetimi yapmalıdır. Bütün programlarını izinli ve hatta canlı yayından yapan, söylediğini herkesin duyacağı şekilde söyleyen ve asla gizli saklı faaliyeti olmayan, faaliyetlerinde şahsi menfaatleri değil sadece halkın maslahatını hedefleyen kurumlarımız Türkiye’de şeffaflık bakımından neredeyse birinci sıradadır. Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tüm konuşma ve konferansları internette her türlü erişime açıktır.

Bu manada denetim olmalı ve hiç kimse ne maksatla olursa olsun halkımızın ve memleketimizin zararına bir girişimde bulunamamalıdır.

Ancak denetimden maksat görünür haliyle böyle iken arka planda;

  • Dini güncelleme adı altında değiştirme, bozma,
  • Dini hükümleri anlatma ve yaşama özgürlüğünü kısıtlama,
  • Dine Kur’an ve Sünnete aykırı bir çehre kazandırma gibi amaçlara hizmet edecekse..

Bu sadece bizim değil tüm Müslümanların kırmızıçizgisidir ve kabul edilemez.

Bu ülkede dini özgürce anlatma ve yaşama hakkı her Müslümanın en tabii hakkıdır ve öyle kalmalıdır.

Söz konusu denetleme;

  • Ömrünü İslam’ı anlatmakla geçirmiş bir Peygamberin ümmeti olan biz Müslümanları İslam’ı anlatamaz hale getirmeye,
  • Peygamberimizin “sizin en hayırlınız Kur’an’ı okuyan ve öğreteninizdir” hadisine rağmen 30’lu 40’lı yıllardaki gibi Kur’an-ı Kerim’i bile öğretemez hale getirmeye,
  • Dini laik devletin tekeline almaya götürecekse..

Bunu yine sadece biz değil tüm Müslümanların kabul etmesi mümkün değildir. Bu inancımıza aykırı davranmayı gerektirir ve asla kabul edilemez.

Ve diyoruz ki; dün de açık ve şeffaftık bugün de öyle olmaya devam ediyoruz!

BİZ FURKANIZ YOLUMUZ HAKTIR, ALNIMIZ AKTIR!

Furkan Vakfı Eski Yönetim Kurulu ve Gönüllüleri

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: Dosya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

Danca Tevhid Broşürü

EY TEVHİDİ HAYKIRAN MÜSLÜMANLAR! Siz dünyanın en eski davasının bugünkü temsilcilerisiniz,…