Anasayfa İstatistik Furkan Vakfı’na Engellemeler Dur Durak Bilmiyor! | Sayı 62

Furkan Vakfı’na Engellemeler Dur Durak Bilmiyor! | Sayı 62

15 dakika ortalama okuma süresi
0
0

Furkan Vakfı’nın halkımızı bilinçlendirmek ve İslam davasının sesini her yere duyurmak için yaptığı konferansları Nisan 2014 yılından bu yana AKP Hükümeti tarafından engellenmektedir.

Spor salonlarında yapılan konferansların iptali süreci İlk olarak İstanbul Bağcılardaki kapalı spor salonunun Spor bakanlığı tarafından konferansa iki gün kala iptal edilmesi ile başladı. O günden itibaren Türkiyenin tüm illerinde spor bakanlığına, Milli eğitim bakanlığına ve hatta tüm bakanlıklara bağlı salonlarda konferans yapılmasına izin verilmedi.

İşte AKP HÜKÜMETİ’NİN tarihine kara bir leke olarak geçecek olan 2014-2015 yılında tüm başvurularımıza rağmen kabul edilmeyen ve spor salonlarında yapılması engellenen konferanslarımız;

Alparslan KUYTUL Hocaefendi’nin Konferansları

1. 25 Mayıs İSTANBUL Konferansı İptal Edildi!
2. 15 Kasım ELAZIĞ Konferansı Engellendi!
3. 16 Kasım MALATYA Konferansı Engellendi!
4. 30 Kasım STANBUL Konferansı Engellendi!
5. 6 Aralık NİĞDE Konferansı Engellendi!
6. 20 Aralık ADIYAMAN Konferansı Engellendi!
7. 27 Aralık GAZİANTEP Konferansı Engellendi!
8. 3 Ocak DİYARBAKIR Konferansı Engellendi!
9. 17 Ocak KAHRAMANMARAŞ Konferansı Engellendi!
10. 1 Şubat HATAY Konferansı Engellendi!
11. 14 Şubat ŞANLIURFA Konferansı Engellendi!
12. 1 Mart MARDİN Konferansı Engellendi!
13. 14 Mart MERSİN Konferansı Engellendi!
14. 29 Mart OSMANİYE Konferansı Engellendi!
15. 11 Nisan ANKARA Konferansı Engellendi!
16. 18 Nisan İZMİR Konferansı Engellendi!
17. 25 Nisan KONYA Konferansı Engellendi!
18. 31 Mayıs İSTANBUL Konferansı Engellendi!

Spor Salonlarında Yapılması Planlanan Bayan Konferansları

1. Nisan ADANA Konferansı Engellendi!
2. Ocak ADANA Gençlik Konferansı Engellendi!
3. Şubat KARAİSALI Konferansı Engellendi!
4. Nisan GAZİANTEP Konferansı Engellendi!
5. Kasım GAZİANTEP Gençlik Konferansı Engellendi!
6. Nisan ELAZIĞ Konferansı Engellendi!
7. Kasım ANKARA Konferansı Engellendi!

Bundan sonraki yıl içerisinde de Furkan Vakfı’nın yapacağı hiç bir konferansın spor salonlarında yapılmasına izin verilmedi.

İki Gün Kala İptal Edilen İstanbul Bağcılar Konferansı Tarih: 25 Mayıs 2014

AKP’li İstanbul Bağcılar Belediyesi’nden “İstanbul’un Fethi” konulu konferans için önceden izin alınmış ve anlaşması yapılmış olmasına rağmen, hiçbir gerekçe gösterilmeden konferansa iki gün kala, Cuma günü mesai bitimine yakın bir zamanda aynı belediye tarafından iptal edildi. Hafta sonu girdiği için resmi dairelerin kapanması sebebiyle yetkililere ulaşmak da mümkün olmadı. Yine de yılmayan Furkan hareketi erleri, bazı yetkililere ulaştı ve gerek telefonlarla gerek sosyal medyada verilen tepkilere rağmen Maddi ve manevi mağduriyet hiçe sayılarak bu iptalden vazgeçilmedi.

Ancak Alparslan Kuytul Hocaefendi konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “bu iptali tanımadığını, o gün kardeşleri ile beraber orada olacağını” bildirdi. 25 Mayıs günü Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen büyük bir kalabalık salonun önünde toplandılar. Yüzlerce insanın saatlerce beklemesine rağmen salonun kapısı açılmadı ve iptal edilen konferans yerine basın açıklaması yapılmak zorunda kalındı.

Devam eden süreçte Konferanslar düğün salonlarında yapılmaya başlandı. Spor salonlarına bile sığmayan kalabalıklarla düğün salonlarında izdihamlar yaşanıyordu.

Bir müddet sonra; bazı düğün salonu sahiplerinden “boş değiliz, yerimiz yok” gibi mazeretler duyulmaya başlandı ve kısa bir süre sonra birçok düğün salonu sahibi “siz Furkan vakfıysanız size veremem” diyerek tehdit aldığını açıkça ifade etti.

Daha sonraları ise; bu şartlarda zorla bulunan düğün salonlarının sahiplerinin tehdit aldığı bilgileri gelmeye başladı.

Hatta son anda “çok ciddi tehditler alıyorum” diyerek verdiği salonu iptal etmek isteyenler ve son anda iptal edenler oldu. (Erzurum bayan konf. hatice aladağ yapmıştı)

Artık her yerde çok ciddi manada engellemeler başlamıştı. Hemen hemen tüm şehirlerde afişler toplanıyor, afiş dağıtan arkadaşlar tehdit ediliyor, karakola çağrılarak ifadeleri alınıyor hatta darp edilerek ellerindeki el ilanları zorla toplanıyordu.

Ankara Furkan Derneği Mühürlendi
Tarih: 6 Şubat 2015

Konferans engellemeleri devam ederken, Paralel olarak tabir edilen bir cemaati bahane ederek bütün İslami çalışmalara “potansiyel paralel” gözü ile bakan ve onlarla “etkin mücadele’’ edeceğini söyleyen AKP harekete geçti ve Ankara Sincan’da Kur’an dersi verdiği için FURKAN İLİM VE HİZMET DERNEĞİ SİNCAN TEMSİLCİLİĞi’ni kapattı!
Sebep: Kur’an-ı Kerim okutulması!

Buna rağmen gerçek sebep saklanarak bir de iftira atıldı ve kapatma tutanağında; “dernekte lokal açılması ve alkollü içki kullanılması” ifadesi yer aldı.

Bu yapılan engellemeyle Alparslan Kuytul Hocaefendi yaptığı açıklamada; bir süre önce konferanslarının AKP tarafından engellendiğini hatırlatarak, “Eğer AKP bize savaş açtıysa savaştan kaçan şerefsizdir. Eğer geri adam atarsak Allah belamızı versin” dedi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin gösterdiği dik duruş ve Furkan Hareketi gönüllülerinden gerek telefonlar gerek mailler ve gerekse bizzat gelen tepkilerin de büyümesi ile kapatılan Furkan Derneği Sincan Şubesi tekrar açıldı.

Afişlerin asılmasının engellenmesine bir örnek Sincan Konferansından:
Tarih 9 Nisan 2016

Öncesinde tüm izinlerin alındığı konferansın ilanına izin verilmedi! Yine harekete geçen Furkan’ın erlerinin telefonlar mailler yoluyla gerçekleştirdiği baskı, olayın Twitter yoluyla Türkiye gündemine taşınması ve her geçen gün artan tepkilerle toplanan afişler geri iade edilerek asılmasına müsaade edildi.

Ankara Yenimahalle Kutlu Doğum Konferansı Son iki gün Kala iptal Edildi!
Tarih: 10 Nisan 2016

Ankara Furkan Derneği’nin 10 Nisan Pazar günü gerçekleştireceği Kutlu Doğum Konferansı CHP’li Yenimahalle Belediyesine yapılan SOL BASKI (!) sebebiyle iki gün kala iptal edildi. Alparslan Kuytul Hocaefendi önce izin verilen ve yine son anda iptal edilen konferansa tepki vererek yine oraya gideceklerini ve salonun önünde basın açıklaması yapacaklarını açıkladı. Bu açıklamlara tekbirlerle karşılık veren Furkan Vakfı Vakıf Gönüllüleri konferans günü Ankara’ya hareket etti.

Yolda herhangi bir engellemeye maruz kalmayan kalabalık, emniyet güçlerinin aldığı güvenlik önlemleri arasında ve yaklaşık 6-7 bin kişinin katıldığı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Ve Son Anda İptal Zincirinin Son Halkası: Hatay/ İskenderun Konferansı
Tarih: 29 Mayıs 2016

Yine gerekli tüm izinler alınmış yine tüm masraflar yapılmıştı. Konferans izni çıktığı günden itibaren yapılan tüm duyuru çalışmaları ısrarla engellendi. Afiş asanlar karakola götürüldü, kısa süreli gözaltılar yaşandı. El ilanı dağıtanlar şiddetle engellendi hatta darp edildi.
Ve yine geçersiz bir sebep öne sürüldü: Bu sefer de bir muhtar kadın konferansı istemiyordu!

Son olarak Cuma namazı öncesinde halka el ilanı dağıtan bir grup Furkan hareketi gönüllüsü vatandaş, polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Cuma namazını kılamadılar. Konferansın İptal olması kararının üzerine Türkiye’nin birçok ilinden basın açıklaması için oraya gitmek isteyen Furkan hareketi mensuplarının İskenderun şehrine girmelerine Emniyet Güçleri tarafından izin verilmedi. Yollar tutuldu, Araçlar durduruldu. Başörtülerinden tanınan kadınlar ısrarla alıkonuldu.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin yaptığı açıklama üzerine İskenderun’a girme konusunda kararlı olan binlerce kişinin, Tomalı ve biber gazlı müdahaleye rağmen gösterdiği sağlam duruş üzerine yine yollar açılmak zorunda kalındı ve İskenderun merkezde; düğün salonundaki konferans yerine istasyon meydanında yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla basın açıklaması hatta dev bir miting gerçekleştirildi.

NEDEN ENGELLENİYORUZ?

Bu süreçte de görüldüğü üzere Furkan hareketi mensupları iki yıldır hiç bir haksızlığa boyun eğmedi ve her defasında elbirliği ile hakkını almaya çalıştı.

Bundan sonra da haksızlığa boyun eğmeyecek ve İslami hareketi engellemek isteyenlere; Allah’ın izni ve yardımıyla, meydan vermemeye devam edecektir.
YOLMUZ HAK YOLUDUR!!!

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: İstatistik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

HALİFE’YE MEKTUP| Sayı 93

Halife Ömer bin Abdülaziz, Hasan-ı Basrî Radıyallahu Anh’den, adaletli bir halifenin vasıf…