Anasayfa Bölümler Güncel Furkan Hareketini Engeller Yıldırmıyor! | Sayı 71

Furkan Hareketini Engeller Yıldırmıyor! | Sayı 71

10 dakika ortalama okuma süresi
0
0

“İslami hareketin müntesipleri, hiç kimseye rahat bir yolun vaat edilmediğini
bilmek zorundadırlar.” 

Alparslan KUYTUL Hocaefendi

Furkan Hareketi’nin Türkiye’nin dört bir yanında toplumun uyanışına vesile olmak için düzenlediği İslami davet ve etkinlik içerikli konferansları uzun süredir ciddi engellerle karşılaşıyor. Fakat Rabbimizin yardımı ve Türkiye’nin dört bir yanındaki sevenlerinin desteğiyle şehir şehir İslami faaliyetlerine devam eden Furkan Hareketi, yapılan zulümlere boyun eğmiyor.

Furkan Hareketi’nin 19 Şubat Pazar günü yapmayı planladığı “İmana Ulaşmak” konulu Diyarbakır konferansının valilik tarafından vakıf yetkililerine gönderilen tebligatla yasaklandığı belirtildi. Günlerce konferans hazırlıkları yapıp, soğuk kış şartlarında kadın-erkek demeden davet çalışmaları yapan gönüllülerin emekleri bir çırpıda yok sayıldı. Konferans iptalini değerlendiren Muhterem Alparslan Kuytul Hocaefendi kendilerine gelen tebligatın, “Uluslararası mevzuata aykırıymış bizim konferansımız, kanunlara aykırıymış konferans yapmak, biz milleti bölen insanlarmışız, konferansımız Türkiye’nin milli güvenliğini sarsacakmış…” gibi ithamlara maruz kaldıklarını belirterek kendilerine yapılan zulmü kınadı. Hocaefendi, 2014 yılından bu yana kendilerine spor salonlarının verilmediğini, ardından düğün salonlarında yapmaya başlayınca düğün salonları sahiplerinin de tehdit edildiğini ama yılmayarak konferanslarına devam edince artık valilik yoluyla konferanslarının direkt iptal edildiğini ya da yasaklandığını söyledi.

Küfür Devam Eder Ama Zulüm Devam Etmez

Alparslan Kuytul Hocaefendi yapılan bu zulümler için, “Küfür devam eder ama zulüm devam etmez. Bir gün Allah zulmünüze son verir ve bu millet sizi hayırla anmaz. Bu dönem tarihe zulüm dönemi olarak geçer. Çok insanların canını yakıyorsunuz” “İnsanların bilgilenme hakları vardı bunu çiğnediniz! Hatırlarsanız ben size bu kanunun 1949’da çıktığını söylemiştim. Ne kadar haksızlık yapılıyorsa 5442 sayılı kanuna dayandırılıyor. O dönemi tek parti zulmü diye isimlendiriyorlar sonra kendileri o dönemde çıkan kanunla Müslümanlara hükmediyorlar. Yıllardan beri vali emir verdi güvenlik geldi gereken güvenliği sağlamadı mı? Halen de öyle olmuyor mu? Tamam, yasaklandığını anladım da sebeplerden hiçbir şey anlamadım! Haksız sebeplerin bahane edildiği bir ülkede yaşıyoruz!” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Furkan Hareketi, yasaklanan konferansının yerine 18 Şubat Cumartesi günü Diyarbakır’da Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin katılımıyla gündüz bayanlara, akşam beylere olmak üzere iki ayrı söyleşi programı gerçekleştirdi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi yoğun programına rağmen 19 Şubat Pazar günü Diyarbakır programı dönüşü Şanlıurfa’da da sevenleri ve talebeleri ile buluştu.

Ayrıca Furkan Hareketi’nin 26 Şubat Pazar günü yapacağı Osmaniye Konferansı hiçbir haklı gerekçe gösterilmeksizin iptal edildi. Bunun üzerine Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin katılımıyla düğün salonu yerine Osmaniye dernek binasında gündüz bayanlara ve akşam erkeklere olmak üzere iki ayrı program düzenlendi. Halkın yoğun katılımıyla salonda izdiham yaşandı.

Aynı gün Gaziantep’te yapılacak olan “Kur’an Medeniyetine Olan İhtiyacımız” konulu bayan konferansının da iptal edilmesi üzerine, programa katılmak için gelen yüzlerce insan mağdur edildi. Bunun üzerine Furkan Hareketi mensupları basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasının ardından dernek binasına geçildi ve Rumeysa Sarısaçlı Hocahanım’ın yapacağı konferans izdihama rağmen orada gerçekleştirilmek zorunda kalındı.

4 Mart Cumartesi Adıyaman Furkan Derneği’nde bayanlara yönelik gerçekleştirilecek olan kardeşlik programı Emniyet tarafından bir gerekçe gösterilmeksizin son anda engellendi! Tutulan düğün salonunda yapılmasına izin verilmeyen program derneğin küçük salonunda gerçekleştirilmek zorunda kalındı. Programa konuk olarak katılacak olan Semra Kuytul Hocahanım ile birlikte onlarca insan salonun önünde bekletilerek mağdur edildiler.

İlk kez yaşanmayan bu manzaralar maalesef son olacağa da benzemiyor. Yaşanan engellenmeler bir kez daha; Türkiye nereye doğru gidiyor, dedirtti.
Furkan Nesli yazarlarından Semra Kuytul Hocahanım da attığı tweetlerle programın engellenmesine dair tepkisini dile getirdi.
“Bugün Adıyaman’da bir programımız daha engellendi. YİNE KAPIDA KALDIK! ALMANYA’DA ASLA KABUL EDİLEMEYEN AMA TÜRKİYE’DE OLAĞAN BİR DEMOKRASİ TÜRÜ”
Furkan Hareketi’nin son olarak, 5 Mart Pazar günü Niğde’de gerçekleştireceği “İslam’da Teslimiyet Kavramı” konulu konferansı da son anda valilik tarafından haklı bir gerekçe gösterilmeksizin iptal edildi. 9 Aralık 2016’daki Niğde konferansı da, gerekli tüm izinler alınmış olmasına rağmen haksız bir şekilde valilik tarafından son anda iptal edilmişti.

“Furkan Hareketi, İslam Medeniyeti hedefiyle ‘La ilahe illallah’ davasını anlatmaya, zulmün kaynağı olan şirkin ve batıl düzenlerin pisliklerini ortaya koymaya devam edecektir. Zulüm kısmaya çalıştığı sesi nara yapacaktır.”

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: Güncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

ARKA KAPAK | Sayı 94

Benim dosyalarım suç dosyası değil, “sus” dosyasıdır! Yani bana “sus” diyorlar. SUSMAYACAĞ…