Anasayfa Bölümler Sayılar 21.yüzyılda Furkan Olmak (Sayı 37) Çocuk Eğitiminde Altın Kurallar (Sayı 37)

Çocuk Eğitiminde Altın Kurallar (Sayı 37)

5 dakika ortalama okuma süresi
0
0

1. Çocuğunuza zaman ayırın. Çocuğunuzla birlikte geçen zaman asla boşa harcanan zaman değildir. Çocuğu sevmek ona bolca pahalı oyuncak almak değil, onunla ortak faaliyetleri paylaşmak, ona zaman ayırmak, onunla oyun oynamaktır. Çocuğu sevmek, sözle sevgiyi ifade etmenin ötesinde, eylemle bu duyguyu ona yaşatmaktır.

2. Aşağılamak, suçlamak yerine, çocuğunuzu dinleyin. Dinlendiğini gören çocuk kabul edildiğini, dolayısı ile sevildiğini düşünen çocuktur.

3. Göz kontağı kurarak, gülümseyerek kabul belirtisini beden diliyle pekiştirin. Böylelikle çocuk “kişiliğine saygı duyulduğunu” düşünerek iletişimini sürdürür.

4. Çocuğunuza karşı davranışlarınızda tutarlı olun. Kendi içinizde çelişkili davranışlarda bulunmanız ya da anne ve babanın birbiriyle çelişen biçimde davranması, çocuğu “doğru”yu bulma konusunda zorlar.

5. Çocuğunuzu başka çocuklarla karşılaştırmayın. Çocuk, anne ve babası tarafından önemsenmeyi, değerli bir insan olarak kabul edilmeyi beklemektedir. Onun başka çocuklarla karşılaştırılması, kendini değerli bir insan olarak görmesini engeller.

6. Baba – çocuk ilişkisini pekiştirin. Çocuğun özgüvenli, uyumlu ve doyumlu bir birey olarak gelişimini sürdürmesinde, kendisini destekleyen ve faaliyetlerine katılan bir baba modeline ihtiyacı vardır.

7. Çocuğun başarılı girişimleri, onu yeni başarılara yöneltmek ve öğrenme arzusunu pekiştirmek amacıyla desteklenmelidir. “Aferin! Çok güzel oluyor! İstersen bir kez daha deneyebilirsin” gibi sözler çocuğu cesaretlendirir. Tersine “Beceriksiz, o öyle değil böyle yapılır. İyi bak da öğren” şeklindeki eleştiri içeren sözler ise kırıklığa uğratır ve çocuğu yeni girişimlerden alıkoyar. Kısacası, merakını gidermek için yeterli kapasiteye sahip olduğu konusunda çocuğu teşvik edin, bunu sağlamak için fırsatlar oluşturun ve bu fırsatları değerlendirmesi için onu cesaretlendirin.

8. Çocuğunuzun bir şeyi başarması konusunda aşırı bir beklenti içinde olmayın. Beklenti düzeyinizin ölçüsü, çocuğun kapasitesi ve bireysel özellikleri olmalıdır.

9. Çocuk eğitiminde öyle bir çizgide durun ki; çocuğunuz hem her an sizi yanında hissederek destek bulsun, hem de sizi görmeyerek kendini özgür hissetsin.

10. Çocuğa yaşına ve gelişim düzeyine uygun görev ve sorumluluklar verin. Başarması için onu destekleyin.

11. Çocuğunuzun seçim yapmasına izin verin.

12. Anne ve baba olarak çocuğa “tutarlı” ve “kararlı” davranın. Kuralların ne olduğunu kesin ve net bir şekilde aktarın. Gerektiğinde esnek davranın.

13. Çocuğunuza davranışlarının, yaramazlığının sonuçlarına katlanmasını öğretin. Masaya çay dökülmüşse bırakın kendisi temizlesin. Arkadaşının kalemini kırmışsa bırakın kendi harçlığından yenisini alsın.

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: 21.yüzyılda Furkan Olmak (Sayı 37)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

HEM ÖZDE HEM SÖZDE DAVET | Yılın Hedefi | Sayı92

Kıymetli okurlarımız! Bir önceki sayımızda davetçinin okuması gereken beş önemli adımı anl…