Anasayfa Bölümler Sayılar Dünyanın İslam'a olan İhtiyacı (Sayı 43) Biz Hep Tevhid Üzerinde Duracağız (Sayı 43)

Biz Hep Tevhid Üzerinde Duracağız (Sayı 43)

10 dakika ortalama okuma süresi
0
0

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı; öncü neslin hazırlanması ve İslam Medeniyeti’nin yeniden inşası için Rabbanî yolda Peygamberî metodla tam 20 yıldır İslam davasına hizmet etmektedir. Hareket esasları Rabbanî, İlmî ve Şümullü olan Furkan Vakfı, Muhterem Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tanımladığı Rabbaniliğin vasıflarına haiz olmak için gayret etmekte ve bu hareket metodu ile eğitim ve hizmet çalışmalarına aralıksız devam etmektedir.
İlk olarak bilinmelidir ki: İslamî anlayış ve yapılanma RABBANÎ olmak zorundadır. Böyle bir hareket Kur’an ve sünneti kendine rehber edinmeli, Kur’an’ın öğrettiği gibi şirke ve zulme karşı eğilmeden, bükülmeden, taviz vermeden dimdik durmalıdır. İslam’a hizmet metodunu kendi kafasından değil Allah Azze ve Celle’den ve Rasulünden almalıdır. Bu İslamî anlayış farzlar ve haramlarda geri adım atmayı dinden taviz vermek olarak görmeli, bunda müsamaha göstermemelidir. Öte yandan farz ve haram olmayan ya da âlimler arasında ihtilaflı olan meselelerde daha anlayışlı ve müsamahakâr olan bir hareket olmalıdır. Öncü nesil iman, ibadet, ahlak ve cihad şuuruyla Rabbanî bir harekettir.
MUHTEREM ALPARSLAN KUYTUL HOCAEFENDİ DER Kİ:
RABBANÎ HAREKET;
Gerçekleri gizlemeyen bir harekettir.
Sancağında tevhidin yazıldığı harekettir.
Kendi metodunu oluşturur başka metotların peşinden gitmez. Başkalarının sancağı altına girmez, kendi sancağını dalgalandırır.
Gerçek gücün peşinde koşan bir harekettir.
Tavizsiz ama müsamahakâr bir harekettir.
Allah ve Rasulü kadar sert ve yumuşak olmalıdır. Her meselede onlar gibi davranmalı haddi aşmamalıdır.
Islahatçı değil inkılâpçı bir harekettir.
Safları ayıran bir harekettir.
Ilımlı bir hareket değildir.
Kâfirle münasebeti tebliğ düzeyinde olup, flört düzeyinde değildir.
Radikal değil Rabbani bir harekettir.
Savunmacı değil, öze dönüş hareketidir.
Aşağılık kompleksinden kurtulan, üstünlük duygusuna sahip olan bir harekettir.
Allah ve Rasulü’nün işaretlerine uyan bir harekettir.
Yoldaki işaretleri Allah belirler, kendileri işaret koymaz.
Milliyetçi ve ırkçı bir hareket değildir.
Efendimizin kadrosunda başından sonuna kadar bayan – erkek, köle – efendi her kesimden insan vardı.
Kâfirden yardım almaz.
Sonradan kendileriyle mücadele edeceği kimselerden bugün yardım almaz. Onlarla aynı safta yer tutmaz.
RABBANİYİZ
Kendi kafamızdan bir metot ortaya koymadık, Rab’den geleni aldık.
Zamana ve şartlara göre değiştirme yapmadık.
Peygamberler müsamahakârdı biz de müsamahakârız. Onlar dinden taviz vermedi biz de vermiyoruz.
RABBANİ HAREKET METODUNA MUHALİF TÜM HAREKETLERE KARŞIYIZ!
DİNLER ARASI DİYALOG BİR TUZAKTIR
Kur’an, Allah katında İslam’dan başka bir dinin geçerli olmadığını, bunun dışındaki anlayışların dine muhalif olacağını açıkça göstermektedir. O halde “Dinler Arası Diyalog” kavramının İslam’da yeri yoktur. İslam’da yeri olmayan bir kavramın peşinden gitmek ise; Müslüman’ın yapacağı bir iş değildir. Çünkü Müslüman daima şuna inanmalıdır; bir konuda Allah veya Rasulü bir yol açmamışsa, muhakkak o yolun sonu bir uçurum veya çıkmaz sokaktır. Böyle meselelerde bize düşen; bir yol aramak değil, belirlenen yolu, yoldaki işaretlere göre takip etmektir.
Dinler Arası Diyalog dini bozmaktır. Tavizler vererek İslam’ı Hıristiyanlığa yaklaştırmaktır. İslam’ı laikleştirme gayretidir. Hıristiyanları ve Yahudileri kardeş olarak görmeye başlamaktır. Kâfire ve zalime karşı Müslüman’da olması gereken tavrı törpülemektir.

IRKÇILIK ÇİMENTO DEĞİLDİR
Müslümanlar arasındaki İslam çimentosunu kaldırarak yerine Türklük, Kürtlük vb. çimentoları koydular. Hâlbuki Türklük bir çimento değildir. Irkçılık çimento olamaz. Allah bizi İslam ile bir araya getirmişti. İslam çimentosunu kaldıranlar, başka bir çimentoyla halkı bir araya getiremeyeceklerdir.

‘VAHYE İHTİYACIMIZ YOK’ DİYENLER NEFİSLERİNİ İLAH EDİNİR
Vahye değil bilime uyacağını iddia edenler haddi zatında bilime de uymamaktadırlar. Bilim zinanın, alkolün zararlı olduğunu söylemektedir. Ancak bilimi esas alırız diyenler bunlardan uzak durmamaktadırlar. Bilim hayatı değiştirmemektedir. Bilimi esas alırız diyen insanlar aslında nefsine uymaktadırlar.

HİÇBİR PEYGAMBER
LA İLAHE İLLALLAH’IN DIŞINDA
BAŞKA BİR SÖYLEMLE ORTAYA ÇIKMADI
Hiçbir Peygamber taviz vermedi, haramlara imza atmadı. Hiçbir peygamber Lailaheillallah’ın dışında başka bir söylemle ortaya çıkmadı. Peygamberlere teslimiyet ve onların izinden gitmek gereklidir. Bakışımız menfaatçi olmamalıdır. Ayrıca Müslümanlar particilik ve buna benzer başka yollar yüzünden gerçek bir İslamî hareket olamadılar. O koltuğa oturduysan haramlara da imza atmak zorundasın.Hangi peygamber böyle bir yol izlemiştir ki? Bugün Müslümanları sistemin içine çekiyorlar. Herhangi bir partiye mensup olup sistemin içinde kalmamızı sağlıyorlar. Hangisini seçersen seç sistemi kabul etmiş oluyorsun. Sistemin içinde çözüm aradığınızı ilan etmiş oluyorsunuz. Hâlbuki sistemin içinde çözüm yok. Sistemin kendisi sorun zaten yani sorunun kaynağı sistemin kendisidir. Halbuki bize sistemi seçtirtmiyorlar. Biz sistemleri değil insanları seçiyoruz sadece.

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: Dünyanın İslam'a olan İhtiyacı (Sayı 43)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

“30 OCAK 2018” UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ! | Sayı 93

30 Ocak 2018 tarihinde gerçekleşen şafak operasyonu ile gözaltına alınan, 8 Şubat’ta mahke…