Anasayfa Anasayfa Bir Hac Yolculuğundan Hissiyat Damlaları | Sayı 76

Bir Hac Yolculuğundan Hissiyat Damlaları | Sayı 76

9 dakika ortalama okuma süresi
0
0

İlk Kutsal Mekân Medine…

Gece otel odasının penceresinden ilk bakışla o aşk kalbe düşer… Yeşil kubbeye uzaktan bir bakış sonra bir heyecan, bir arzu dolar kalbe. Bir an önce gitmek yakınından görmek, kokusunu duymaya çalışmak! Şaşkınlık, biraz tedirginlik, biraz edeple Mescidi Nebevi’ye adım atmak…

Gece Saat 12…

Ravza’nın kapıları kapalı, bir kalabalık çıkıyor dar bir kapıdan yüzlerinde garip bir mutluluk ve hüzün. Merakla ayaklarım o kapıya sürüklendi. Nereye gittiğimi bilmeden yöneldim kalabalığın geldiği yöne…
Uzun bir yol ve her kapı ardında aralanan muazzam bir mekân ve gözyaşları ile kılınan namazların olduğu mekân işte yeşil halı, işte Ravza…
İlk secde, ilk koku, ilk dua… Kâbe’min önüne geçebilecek miydi burası, ama hayır… İlk gün fikri(!)

Medine’de İkinci Gün

İbadetin zevkine varmanın yanında bir heyecanın daha peşinde Müslümanlar… Günde üç kez kapıları açılan Ravza’ya girme telaşı… Ravza kapısında sırayla öbeklenen milletler heyecanla, salâvatlarla gözyaşları ile bekler.
İlk kapı açılır. Bir uğultu yayılır mescide… O ses kalbe bir sıcaklık akıtır; heyecan, sevinç, şükür uğultusu. Adeta koşarcasına Ravza yolu tutulur. Mekâna girildiği an gözyaşları sel olur. Adım atacak yer yok. Ciddi bir izdiham; herkes birbirinin üzerinde, kalabalıkta ezilmeden, cennet bahçesinde iki rekat namaz kılma telaşesi.. Ne kalp, ne zihin kalabalıkla meşgul olamaz. Onlar Peygamberime odaklı, onlar gül kokusuna odaklı.

Her geçen gün Medine’mde kalabalık artar… Sıkışık saflarda yer bulma telaşları, kum gibi insan yığını! Hepsi Rabbine kulluk için günahlarından hicret edip gelmiş. Her renkten, dilden, ırktan, ülkeden insanlar, ümmet olduğuna bir kez daha iman ettirir insana… Ve bir kez daha Müslümanların İslam Medeniyeti için mücadele verecek gücünün ve sayısının olduğunu gösterir aslında. Ümidi pekiştirir, tanışırsın hepsi ile; hüzünlü gözlere sahip Suriye, Afganistan, Endonezya, Afrika ve adını ilk kez duyduğumuz ülkelerden insanlar. Allah ve Rasulü ile vuslat için Hac ziyaretine gelen niceleri. Dua başlar ümmete ve semaya kalkan eller, Müslümanlar için nefsinden geçer.

Medine…

Peygamberi anne şefkati ile kucaklayan şehir, mübarek belde! Senden ayrılma günü gelince seni bir daha ziyaret edemem korkusu başlar, hasret daha ayrılmadan iliklere işler; dualarla, yeniden kavuşma arzusuyla vedalaşılır. İlk gün fikri demiştik ya hani! Şimdi akılda bir soru: “Ravza’nın önüne geçebilir miydi Kâbe?”

 

Mekke’ye Yolculuk…

Tüm ilklerin yaşandığı belde işte o ilklerden biri; ilk ihram, ilk telbiye, ilk umre, Kâbe’ye ilk bakış, ilk say, ilk dua, hayatta yaşanan ve yaşanabilecek en güzel ilkler. Kâbe’ye ilk dokunuş, kokusunu ilk duyuş, ilk namaz. Ama bambaşka bir namaz, bambaşka bir gözyaşı, bambaşka bir dua var ki Altınoluk’ta yapılan… Ruhunun en derininde sorulan soruya alındı cevap. Kâbe’m! Geçemez seni hiçbir yer.

Sonra gözler ezber tutar Kâbe örtüsüne; her şekli akla kazınır. Unutmamak için Mescid’in, Revatların, Mermerlerin desenleri kalbe yazılır… Resimler çekilir unutmamak için ama gözünün gördüğünü gösteremez ki kamera, o hissiyatı veremez.
Her geçen gün akın akın gelen kafileler… Kum gibi insanlar günün her saatinde Kâbe nöbeti tutar. Gece 2, sabah 6, öğle 1, akşam 8, her vakit adım atacak yer yok. Herkes aynı duaya amin der..

“Affet- bağışla”

Mekke sokakları, Mekke dağları, Mekke toprakları. Efendimin ayakları mı değdi bu topraklara? Hangi dağına hangi taşına gözü ilişti? Her noktaya tek tek bakılır ki aynı noktaya değsin bu günahkâr gözler…

28 Ağustos Pazar…

Rahmet yağmurları yağdı bugün üzerimize… Kâbe tam iki saat sağanak yağışla ıslandı. Eller semaya diller duaya yöneldi. Gözyaşları yağmurla beraber akıp gitti. Tavaf alanı, hacı adayları Kâbe etrafında sırılsıklam! Yağmur arttıkça hacılar kaçmıyor bilakis rahmet yağmurundan bir damla üzerime yağsın diye tavafa koşuyor. Nasıl bir dünya burası, nasıl güzel duygular, kelimelerle ifade edilemeyen hisler…

Ayrılık Acısı

Günler geçtikçe yavaş yavaş ayrılığın sancısı oturur kalbe. Duaların bir kısmı; tekrarının nasip olması yönündedir. Buradan nasiplenenlere ne mutlu!
Rabbim sizlere de nasip etsin. Cümlemizi günahlarımızdan arınan, temizlenenlerden eylesin. Amin…

Gözde ARGIN – Hac Yolculuğu
04-09-2016

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: Anasayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

HALİFE’YE MEKTUP| Sayı 93

Halife Ömer bin Abdülaziz, Hasan-ı Basrî Radıyallahu Anh’den, adaletli bir halifenin vasıf…