Anasayfa Ayın Kitabı Ayın Kitapları | Sayı 67

Ayın Kitapları | Sayı 67

5 dakika ortalama okuma süresi
0
0

Şehadet

Şüphesiz ki; Müslüman için iman ettikten sonra en önemli iş, imanın ne manaya geldiğini bilmesi, iman ettiği ilâhın özelliklerini tanıması ve kendisinden neler istediğini öğrenmesidir. Başka bir ifadeyle, Müslüman olması için söylemesi gereken ‘La ilâhe illallah Muhammedun Rasulullah’ Kelime-i Tevhid’inin anlamını ve içeriğini kavramasıdır. Said Havva, işte bu eseriyle; İlah, Mâbud, Rab kavramalarını açıklayarak Kelime-i Tevhid’in gerçek manasının anlaşılmasını sağlamaktadır. Ayrıca “Şehadeti Bozan Durumlar” başlığı altında sunduğu “kişiyi İslam’dan çıkaran hususları” topluca bir yerde zikreder. Demokrasi, hümanizm, faşizm gibi önceki devirlerde yazılmış akide kitaplarında yer almayan çağdaş kavramlara karşı bir Müslüman’ın tavrının nasıl olması gerektiğini de açıklamaktadır.

Said HAVVA

27 Eylül 1935 yılında Suriye’nin Hama şehrinde fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Saîd Havva ilköğrenimini Hama’da gördü ve buradaki camilerde ünlü ulemalardan dersler aldı. İbn-i Rüşd Lisesi’nde okurken öğretmeni Şeyh Muhammed el-Hamid vasıtasıyla İhvan-ı Müslimin üyeleriyle tanıştı ve henüz 17 yaşında iken Müslüman Kardeşler hareketine katıldı. Hayatını İslam’a vakfederek, itikadi, ahlaki, siyasi, hukuki ve ekonomik boyutlarıyla İslam’ın bir bütün olarak anlaşılmasına büyük katkıda bulundu. 1982 yılında Hama’daki katliamdan derin bir şekilde etkilenen Saîd Havva, hayatının son yıllarında sürekli tedavi gördü. 9 Mart 1989’da Ürdün’de vefat etti.

Davetçi Eğitimi ve Ahlakı

Abdülhamid Bilali, bu eserinde dava erlerinin; nasıl bir bilgi, birikim, tecrübe ve ahlaka sahip olmaları gerektiğini misallerle anlatmıştır. Bazen bir hikâye, bazen bir anı, bazen bir kıssa ile bunları örneklendirmiştir. Okuyucuyu sıkmadan ve konunun özünden koparmadan sade bir dille; yaşadığımız hayatın ve hayattaki tuzakların mahiyetlerini, hal çarelerini tatlı bir anlatımla okuyucuya sunmuştur.

Abdulhamid BİLALİ

1955 yılında Kuveyt’te doğdu, ilk ve orta öğreniminden sonra, 1971 yılında Endüstri Mühendisliği eğitimi gördü. İlmi araştırmalar için gittiği İngiltere’nin Burmas Üniversitesi’nde 1978 yılında Elektrik Mühendisi oldu.  Öğrenciliğinden beri davet çalışmalarında aktif rol alan Bilali, çeşitli konferanslar verdi, hutbeler okudu, değişik gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Birçok radyo ve televizyon programlarına katıldı, programlar düzenledi. Araştırmacı-yazar olarak tanındı. Ayrıca Bilali, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak da rol almaktadır.

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Yönetici
 • Ayın Kitapları

  Üyelik ve Liderlik Açısından Davet Yolu Liderlerle üyeler her şeyden önce birbirlerine kar…
 • Ayın Kitapları | Sayı 65

  Davet Yolunda Dökülenler Fethi YEKEN İslam davetinin başlangıcından günümüze İslami mücade…
 • Ayın Kitapları | Sayı 60

  İslami Hareketin Dinamikleri İnsanlığın ilerlemesini veya gerilemesini belirleyen faktörle…
 • Ayın Kitapları | Sayı 59

  İslam Toplumuna Doğru İslam iki çeşit toplum tanır: İslam toplumu ve cahiliye toplumu. İsl…
 • Ayın Kitabları | Sayı 58

  Davet Esasları | Hasan El-Benna Ey Müslüman Kardeşler! Sizler, ne bir hayır kuruluşu, ne b…
 • Ayın Kitabı (Sayı 57)

  Çağdaş Uygarlığın Sorunları ve İSLAM İnsanın, ancak kendisiyle insan olabileceği, kendisiy…
Kategoriden Daha Fazla: Ayın Kitabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

ARKA KAPAK | Sayı 89