Anasayfa Bölümler Ayet ve Hadisler Ayetler Hadisler (Sayı 22)

Ayetler Hadisler (Sayı 22)

5 dakika ortalama okuma süresi
0
0

“Ey Peygamber! Eşlerine, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına dış elbiselerinden üstlerine giymelerini söyle. Bu onların tanınıp, kendilerine sarkıntılık edilmemesi için daha uygundur. Allah çok bağışlayıcı ve çok esirgeyicidir.”

Ahzâb Suresi-59

“Mümin kadınlara da söyle Gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Ziynet yerlerini açmasınlar. Bunlardan kendiliğinden görünen kısmı müstesnadır. Başörtülerini yakalarının üstüne koysunlar. Ziynet yerlerini kendi kocalarından, babalarından, kocalarının babalarından, oğullarından, kocalarının oğullarından, kendi erkek kardeşlerinden, kendi kardeşlerinin oğullarından, kız kardeşlerinin oğullarından, kendi kadınlarından, kölelerinden, erkeklik duygusu kalmayan hizmetçilerden veya henüz kadınların gizli yerlerine muttali olmayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizleyecekleri ziynetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Ey mü’minler! Hepiniz Allah’a tevbe edin. Böylece korktuğunuzdan emin, umduğunuza nail olasınız.”

Nur Suresi-31

İbn-i Abbas (r.a.)’ dan gelen bir rivayette Allah Rasulü Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur: “Kadınlardan erkeklere benzeyenlere, erkeklerden de kadınlara benzeyenlere Allah lânet etti.”

Buhari

Ebu Hureyre’den gelen bir rivayette, Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:

“Cehennem ehlinden iki sınıf vardır ki, onları görmedim. (Onlardan biri) ineklerin kuyrukları gibi kamçılarla insanları dövenlerdir. Diğer ikincisi de giyinik fakat çıplak olan, kibirlenerek yürüyen, öteki kadınları kendileri gibi olmaya zorlayan ve başları deve hörgücüne benzeyen kadınlardır. Onlar cennete girmeyecekler, onun kokusunu bile alamayacaklar. Hâlbuki onun kokusu şu kadar (beş yüz sene) mesafeden hissedilir.”

Müslim

Hz. Âişe radıyallahu anha’dan gelen rivâyete göre, bir gün Hz. Ebûbekir’in kızı Esmâ ince bir elbise ile Allah Rasulü’nün huzuruna girmişti. Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem ondan yüz çevirdi ve şöyle buyurdu:

‘Ey Esma! Şüphesiz kadın ergenlik çağına ulaşınca, onun şu ve şu yerlerinden başkasının görünmesi uygun değildir.’ Hz. Peygamber bunu söylerken yüzüne ve avuçlarına işaret etmişti.”

Ebu Davud

Ebu Hüreyre radıyallahu anh şöyle rivayet etmiştir: “Ensardan bir zât Rasulullah Aleyhissalâtu Vesselâm’a (hafızasını) şikâyet ederek dedi ki: “Ey Allah’ın Rasûlü! Ben senden hadis işitiyorum, çok hoşuma gidiyor, ancak hafızamda tutamıyorum. Rasulullah Aleyhissalâtu Vesselâm ona şu cevabı verdi:

‘Sağ elini yardıma çağır!’ ve eliyle yazma işareti yaptı.”

Tirmizî

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
 • Ayet ve Hadislerle Şahsiyetli Müslüman’in Özellikleri | Sayı 75

  Ayet ve Hadislerle Şahsiyetli Müslüman’in Özellikleri …
 • Ayın Ayet ve Hadisleri (Sayı 42)

  فَلِذَلِكَ فَادْعُ وَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ وَلَا تَتَّبِعْ أَهْوَاءهُمْ وَقُلْ آمَنتُ ب…
 • AYET VE HADİSLER (SAYI 40)

  وَاصْبرِْ وَمَا صَبْرُكَ إلِا باِﻟﻠہّ وَلا تحَْزَنْ عَلیَْھِمْ وَلا تكَُ فيِ ضَیْقٍ مِّمَّ…
 • Ayın Ayet ve Hadisleri (Sayı 30)

  “Sizden hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten sakındıran bir cemaat (topluluk) bulu…
 • Ayın Ayet ve Hadisleri (Sayı 29)

  “Hayır! Biz hakkı bâtılın üstüne fırlatırız, o da onun beynini darmadağın eder. Bir de bak…
 • Ayın Ayet ve Hadisleri (Sayı 28)

  “Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup düzeltin ve Allah’tan…
Kategoriden Daha Fazla: Ayet ve Hadisler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

“30 OCAK 2018” UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ! | Sayı 93

30 Ocak 2018 tarihinde gerçekleşen şafak operasyonu ile gözaltına alınan, 8 Şubat’ta mahke…