Anasayfa Anasayfa Avrupa Yaşlanıyor! Avrupa’da Genç Nüfus Felaketi | Sayı 61

Avrupa Yaşlanıyor! Avrupa’da Genç Nüfus Felaketi | Sayı 61

15 dakika ortalama okuma süresi
0
0

Dünyanın göç bölgesi olarak görülen Avrupa Topluluğu, genç nüfus bakımından felakete doğru gidiyor. Aile kavramının bitmesi, gayr-ı meşru ilişkilerin çoğalması, sınırsız özgürlüklerin sunulması nüfusun yenilenmemesinin en büyük etkenlerinden…
Yapılan araştırmalar, AB’nin hızla yaşlanan nüfusunun ekonomik büyümeyi olumsuz yönde etkileyeceğini ve Avrupa’nın göçe ve genç nüfusa ihtiyaç duyduğunu gözler önüne seriyor.
Sığınmacı akını ile karşı karşıya kalan Avrupa’nın, hızla yaşlanan nüfusu ve azalan genç iş gücüyle, üretimin düşeceği endişeleri dikkate alındığında, Suriye, Irak, Afganistan ve Eritre gibi kriz ve savaşların yaşandığı bölgelerden gelen göçmenlerin iş gücünden faydalanabileceği belirtiliyor.

Japonya’nın ardından dünya nüfusunun en hızlı yaşlanma oranı, Avrupa Birliği içinde görülüyor. Avrupa İstatistik Kurumu Eurostat’a göre, Avrupa’da doğurganlık oranı 1960’ların ortasından beri düşüyor. 65 yaş üstü nüfus hızla artış gösterirken, çalışma çağındaki insanların sayısının ise giderek azaldığı görülüyor.
Yaklaşık 508 milyon nüfusa sahip 28 üye ülkenin oluşturduğu AB’de, doğurganlık oranının en düşük olduğu ülkeler arasında Yunanistan başı çekiyor. Yunanistan’ı Portekiz ve İspanya izliyor. Yunanistan’da kadın başına 1,2 çocuk, Portekiz ve İspanya’da ise kadın başına yaklaşık 1,3 çocuk düşüyor.

Avrupa genelinde doğurganlık oranları düşmesine rağmen, AB ülkeleri arasında Fransa, kadın başına 2 çocuk ile doğurganlık oranın en yüksek olduğu ülke. AB’nin en kalabalık ve en güçlü ekonomisine sahip Almanya ise kadın başına 1,4 çocuk ile diğer AB ülkelerine oranla doğurganlık oranının yüksek olduğu ülkeler arasında yer alsa da ülkenin nüfusu hızla yaşlanıyor. Almanya’da doğum oranın yüksek olması ise ülkedeki göçmenlere bağlanıyor.
AB’nin yaşlanan nüfusunun, hem ekonomik büyümeyi hem de birliğin geleceğini olumsuz yönde etkileyeceğine dikkati çeken araştırmalar, Avrupa’nın göçe ve genç nüfusa ihtiyaç duyduğunu ortaya koyuyor.
Ülkenin sahip olduğu yaşlı nüfus oranı ve dinamik iş gücü ihtiyacı dikkate alındığında Almanya’nın sığınmacılardan faydalanabileceği de gündeme geliyor. Almanya, sahip olduğu güçlü sanayi ve ileri teknolojisiyle Avrupa’nın lokomotif ülkesi olma rolünü sürdürüyor ancak nüfusun hızla yaşlandığı Almanya’da özellikle iş gücündeki ciddi demografik sorunlar endişeye neden oluyor.

Göçmenler olmaksızın, çalışma çağındaki insan sayısının yaklaşık 45 milyondan 29 milyona gerileyebileceği ifade edilen araştırmada bunun yüzde 36’lık düşüş anlamına geldiği, bu boşluğun göç olmadan kapanamayacağı ve Almanya’nın her yıl AB dışından ortalama 276 ila 491 bin göçmene ihtiyaç duyabileceği belirtiliyor.

Avrupa, Göçmenler Olmadan Sabit Nüfus Oranına Sahip Olamaz!

Öte yandan sığınmacıların kabulüne sıcak bakmayan birçok Avrupa ülkesi bu insanların gelmesiyle göçmen nüfusunun yerel nüfusun yerine geçeceği endişesi de taşıyor. Belçika merkezli Louvain Katolik Üniversitesi Demografik Araştırmalar Merkezi Araştırma Görevlisi Thomas Baudin “Göçmenlerin yerel nüfusların yerine geçeceğini ifade etmek uygun bir tabir olmasa da hiçbir Avrupa ülkesinin göçmenler olmadan, sabit nüfus oranına sahip olamayacağı aşikâr” dedi.1
Genel olarak Avrupa nüfusunu incelediğimiz zaman;
Avrupa’da en düşük genç nüfusuna sahip olan ülke ise orta Avrupa’da bulunan Lihtenştayn olarak kaydedildi. Bu ülkede 15-29 yaş aralığında olan sadece 6 bin 680 kişinin bulunduğu tespit edilirken, bu konuda söz konusu ülkeyi 10 bin 289 genç ile Lüksemburg, 24 bin 75 genç ile de Güney Kıbrıs Rum Kesimi takip etti.2

Almanya Avrupa’nın En Yaşlı 3’üncü Ülkesi

Avrupa’da yaşlı nüfus oranı en fazla olan ülke İtalya, en az olan ise Türkiye çıkarken, Almanya yaşlılık sıralamasında 3’üncü sırada. Avrupa İstatistik Ofisi Euro stat verilerinden yapılan derlemeye göre, Avrupa’da 80 yaş ve üzeri nüfus oranı en yüksek olan ülke İtalya. Yaş ortalamasının 43,8 olduğu ülkede yaşlı nüfusun oranı yüzde 6,1 oldu. Verilere göre İtalya’yı yaşlı nüfus fazlalığında Fransa takip ediyor.3

Çin, Hindistan Ve ABD’de Durum

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’in 1 milyar 262,5 milyonluk nüfusunun yüzde 6,9’unu (87,1 milyon), ikinci sıradaki Hindistan’ın 1 milyar 15,9 milyonluk nüfusunun yüzde 5’i (50,8 milyon), üçüncü sıradaki ABD’nin 281,6 milyonluk nüfusunun yüzde 12,3’ü (34,6 milyon) yaşlılardan oluşuyor.

En Yaşlı Nüfusa İtalya, En Genç Nüfusa Türkiye Sahip

80 yaş ve üzeri nüfus oranı İtalya’da yüzde 6,1; Türkiye’de ise sadece yüzde 1,4 olarak hesaplandı.
Yaş ortalaması 29,7 olan Türkiye aynı zamanda Avrupa’nın “en genç” ülkesi olurken, ortalama yaşta kendisine en yakın ülkeden de 5,3 yaş genç çıktı. Avrupa genelinde ortalama yaş 41,5, 80 yaş ve üzeri nüfusun oranı ise yüzde 4,9 olarak hesaplandı.
Avrupa’da 80 yaş ve üzeri nüfus oranı en yüksek olan ülke İtalya. Yaş ortalamasının 43,8 olduğu ülkede yaşlı nüfusun oranı yüzde 6,1 oldu.

İtalya’nın Takipçisi Fransa

Verilere göre İtalya’yı yaşlı nüfus fazlalığında Fransa takip ediyor. Yaş ortalamasının 40,2 olduğu ülkenin yaşlı nüfus oranı yüzde 5,5 olarak hesaplandı.
Fransa’nın ardından sırasıyla Almanya, Portekiz, İsveç ve Yunanistan geliyor. Ortalama yaşın 45 olduğu Almanya’nın yaşlı nüfus oranı yüzde 5,4. Bu rakam yaş ortalaması 42,3 olan Portekiz’de yüzde 5,3; yaş ortalamasının 40,8 olduğu İsveç’te yüzde 5,3; yaş ortalamasının 42,6 olduğu Yunanistan’da ise yüzde 5,2 olarak hesaplandı.4

En Genç Nüfus Müslüman Ülkelerde!

Araştırmaya dâhil 152 ülke içinde, yaşlı nüfus oranı yüzde 10’u geçen 41 ülke var. 152 ülke içinde yer alan 36 Avrupa ülkesinden 32’sinin yaşlı nüfusu yüzde 10’u geçiyor. Bir diğer ifadeyle en fazla yaşlı nüfusu bulunan 41 ülkeden 32’si Avrupa ülkesi. Bu kapsama girmeyen 4 ülke var. Bunlar içinde, yüzde 5,8’lik yaşlı nüfusuyla Türkiye, Avrupa’nın en genç nüfuslu ülkesi konumunda.
Türkiye’yi yüzde 5,9 ile Arnavutluk, yüzde 9,3 ile Moldova, yüzde 9,9 ile Bosna-Hersek izliyor. Bu dört ülkeden üçünde Müslüman nüfus yoğun (Türkiye’de yüzde 99, Arnavutluk’ta üçte ikisi, Bosna-Hersek’te yarıya yakın) durumda.

Yemen Nüfusunun Yarıdan Fazlası 15 Yaşından Küçük

Dünyanın oransal olarak en az yaşlı olan ülkesi ise yüzde 2’lik yaşlı nüfusla Nijer… Nijer’i, yüzde 2,2 ile Kuveyt, yüzde 2,3 ile Yemen, yüzde 2,4 ile Somali takip ediyor. En az yaşlı bulunan 10 ülkeden 6’sı Afrika’da (Nijer, Somali, Tanzanya, Uganda, Senegal, Ruanda), 3’ü Ortadoğu’da (Kuveyt, Yemen, Umman), 1’i ise Okyanusya’da (Papua Yeni Gine) bulunuyor.5
Avrupa ülkeleri meşru ya da gayr-ı meşru gözetmeden genç nüfusun çoğalmasının sancısını çekerken, müslüman ülkeler, İslami şahsiyete sahip Öncü Neslin hasretini çekmektedir. Rabbim öncü bir neslin yetişmesini nasip eylesin…

1- http://www.trthaber.com/haber/dunya/avrupanin-nufusu-hizla-yaslaniyor-214942.html
2- http://aa.com.tr/tr/turkiye/turkiyenin-genc-nufusu-24-avrupa-ulkesine-bedel/178327
3- http://www.sabah.de/almanya-avrupanin-en-yasli-3uncu-ulkesi
4- http://www.haberler.com/avrupa-da-yasli-nufus-orani-en-yuksek-ulke-italya-4978327-haberi/
5- http://arsiv.ntv.com.tr/news/185248.asp

 

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: Anasayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

94. Sayımız Çıktı

EDİTÖR Bir önceki sayımızda Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 22 Ocak tarihinde…