Anasayfa Bölümler Sayılar İslam'ın Yükselişi (Sayı 49) Alparslan KUYTUL Hocaefendi’den Sorulara Cevaplar

Alparslan KUYTUL Hocaefendi’den Sorulara Cevaplar

7 dakika ortalama okuma süresi
0
0

Papa’nın Ermeni Soykırımı Hakkındaki Açıklamasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Avrupa ne demiş, Papa ne demiş ne önemi var, bunları neden dinliyoruz ki? Aslında zaten bizim hatamız da burada. Bizim medyamız hemen onların ne dediğini konuşuyor. Gazetecilerimiz oturuyor saatlerce tartışmalı programlar yapıyor, böylece onları adam yerine koyuyorlar. Onlara denilmesi gereken şey şudur; ‘Ermeni Soykırımı oldu mu, olmadı mı buna tarihçiler karar verir. Arşivlerimiz meydandadır, gelin bakın. Bir daha da bu konuyu açmayın, bu konuyu biz gündemimize almayacağız ve medya da bunu yayınlamayacak.’
Avrupa’da bir karar alındığı zaman veya Papa bir laf ettiği zaman bizim medyamız hemen bunun üzerine atlamamalı. Bu konuyu hiç gündeme getirmemeli. Onlar konunun Türkiye’nin gündemine gelmediğini görürlerse, bunu baskı unsuru olarak kullanamazlar. Başımızda Demokles’in kılıcı gibi tutuyorlar. Her an indirebiliriz gibi sürekli Ermeni soykırımı Ermeni soykırımı deyip duruyorlar. Bütün dayandıkları nokta şu; biz bunu gündeme getiriyoruz, televizyonlarımızda uzun uzun tartışıyoruz, Parlamentomuzda tartışıyoruz ve Cumhurbaşkanı’na, Başbakan’a, bütün muhalefet partilerinin milletvekillerine varana kadar bu konuyu konuşmayan yok. Eğer hiç kimse konuşmasaydı bu konu biter giderdi. Yıllar evvelki arşivlerimiz meydandadır. Onlara söylenmesi gereken; ‘buyurun gelin, bizim tarihçilerimizle sizin tarihçileriniz oturup beraber ilmî çalışmalar yapsınlar. Ne sonuç çıkarsa razıyız. Olmuşsa olmuş, olmamışsa olmamıştır!’ Arşivler var fakat Avrupalı tarihçiler gelmiyorlar. O zaman niye konuşuyorsunuz? Bunlara demek gerekir ki; o olay olmuş mu, olmamış mı belli değil. Ama 1914-1915 Dünya Savaşı esnasında zaten herkes ölmüş. Bizimkiler de ölmüş onlarınkiler de ölmüş. Savaşta ölmeyenler de açlıktan, soğuktan ölmüş. Bazıları da donarak ölmüş. Aynı yıl, yani 1915’te Sarıkamış olayında 90 bin askerimiz düşmana bir kurşun atamadan soğuktan öldü. İdarecilerin beceriksizliği yüzünden, İttihat Terakki zihniyetindeki adamların beceriksizliği yüzünden; 90 bin askerimiz orada şehit oldu. Bunun soykırımla bir alakası yok. Ayrıca siz bize zaten ihanet etmişsiniz, bizi arkadan vurmuşsunuz. Bunları da gündeme getirmek istemiyorlar tabi. Ben diyorum ki olaylar nasıl oldu, soykırım mıydı neydi tam belli değil. Bırakın o işi tarihçiler araştırsın. Ama şu anda Irak’ta bir buçuk milyon insanı kimin öldürdüğü belli. Suriye’de 500 bin insanın ölümüne kimlerin seyirci kaldığı da belli. Afrika’da taşıma esnasında insanların yüzde doksanı gemilerde öldü ve denize atıldı. Bunu kimin yaptığı da belli. Filistin’de yıllardan beri kimin yüz binlerce insanı öldürdüğü de belli. Saddam’ı kimlerin daha evvel desteklediği de belli. Ortadoğu’daki bütün diktatörleri kimin o makama getirdiği de belli. Bize Ermenilerin, bilmem neyin hesabını soranlar önce bunların hesabını versinler. Papa (şimdikini kastetmiyorum) -Papalık kurumu yani, Vatikan yani- Amerika 2003 2004 yıllarında Irak’ta zulmettiği ve bir buçuk milyon insanı öldürdüğü zaman Vatikan’dan bir açıklama yapıldı mı? Vatikan 100 milyon Afrikalıyı öldürdüğü için Avrupa’yı bugüne kadar kınadı mı hiç? Evvela bugüne kadar yaptıklarının hesabını bir versinler, ondan sonra konuşsunlar!
Müslümanlar taarruza geçmediği için, hep savunmada kaldığı için başımıza bunlar geliyor. Biz savunma zihniyetini reddediyoruz. Artık Müslümanlar savunma anlayışını bırakmalı, taarruza geçmelidir.

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: İslam'ın Yükselişi (Sayı 49)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

94. Sayımız Çıktı

EDİTÖR Bir önceki sayımızda Başyazarımız Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 22 Ocak tarihinde…