Anasayfa Bölümler Furkan Aile Ailenin Önemine Dair… (Sayı 8)

Ailenin Önemine Dair… (Sayı 8)

4 dakika ortalama okuma süresi
0
0

Aile meselesine öncelikle Kur’an ve sünnet doğrultusunda bakmalıyız. Bir medeniyet kitabı olan Kur’an’ı Kerim, aile hukukuna da değinmiştir elbette. Mü’min erkeklerle mü’min kadınları birbirlerinin yardımcı,dost ve velileri olarak nitelemiştir. İman bağı onları kardeş yaptığından eşler birbirlerinin hem Müslüman kardeşi hem de eşidir. Kur’an eşler için; “Siz onlar için bir elbise onlarda sizin için bir elbisedir” 1 buyurmuştur.

Rabbimiz; “Erkekler kadınlar üzerine hâkimdirler”2 buyurmuştur. Ayetin devamında bunu iki şeye bağlamıştır. 1-Allah (c.c.) insanların kimini kimine üstün kılmıştır. Erkek ise idarecilik yönüyle kadından üstün yaratılışa sahiptir. 2- Erkek kendi malından hanımı ve çocukları için harcar.

Ayet genel duruma göre hüküm koymuştur. Genellikle erkekler gerek idarecilik gerekse bazı kabiliyetler açısından kadından üstündür. Müslüman kadın bunu içtenlikle kabul etmeli ve gereksiz üstünlük tartışmaları ile ailenin huzurunu bozmamalıdır. Ailede mutluluğu sağlama görevi daha çok kadınındır ve güzel meziyetlere sahip bir kadın ailenin huzur kaynağıdır.

Erkeğin kadına üstün kılınması, erkek için bir üstünlük taslama sebebi olmamalıdır. Bu, Allah azze ve cellenin verdiği bir özellik ve bir nimettir. Nasıl ki insanın uzun boylu oluşu veya güzel oluşuyla övünmesi çirkin bir ahlâk ise; erkeğin de kendisine verilen bu kabiliyetler ile övünmesi doğru değildir. Bu özellikler kendisine, evde düzen ve huzurun sağlanması için verilmiştir ve onun için büyüklük taslama sebebi değil, olgunluk sebebi olmalıdır.

Allah(c.c.)’ın kulları arasında adalet esastır, eşitlik değil. Toplumda ve ailede herkesin gücüne göre yükümlülükler alması adâlet ve huzuru sağlayacaktır. Buna göre kadının kendini erkekle eşit görmesi bir marifet değildir. Kadının kendini kocasıyla eşit görmesi sebebiyle isteklerinde ısrarcı olması, erkeğin de kendi üstünlüğünü kullanarak karısının ve çocuklarının hakkını gözetmemesi ailenin huzurunu bozar. Kadın ve erkek ailedeki yerlerini ve görevlerini iyi bilmeli ve ona göre davranarak aile huzurunu muhafaza etmelidirler. l

1-Bakara, 187

2-Tevbe, 71

Daha Fazla
 • İslam Ve Mücadelesi-3 | Sayı 89

  Kullarına doğruyu ve doğruyu hâkim kılmanın, toplumu değiştirmenin yasalarını öğreten Alla…
 • Manevi Gelişimin Önündeki Engeller | Sayı 88

  Bu yıl hedefimizi “Manevi Gelişim” olarak belirlemiş ve bu süreçte manevi gelişimimize kat…
 • İslam Ve Mücadelesi-2 | Sayı 88

  Kıymetli Okurlarımız! Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tutuklu bulunması sebebiyle Hocaefen…
 • Zindandan Mektup Var! | Sayı 87

  01.04.2018 Bolu Cezaevi ZİNDANDAN DAVA ARKADAŞLARIMA Not: Bu mektup iki ay boyunca, Bolu İ…
 • İslam ve Mücadelesi | Sayı 86

  Kullarına doğruyu ve doğruyu hâkim kılmanın, toplumu değiştirmenin yasalarını öğreten Alla…
 • İman ve İmtihan -2 | Sayı 85

  Hamd, insanı kendi halifesi kılarak yücelten ve çalışmaya sevk eden Allah’a; salât-u selam…
Yazardan Daha Fazla: Alparslan Kuytul Hocaefendi
Kategoriden Daha Fazla: Furkan Aile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

İslam Ve Mücadelesi-3 | Sayı 89

Kullarına doğruyu ve doğruyu hâkim kılmanın, toplumu değiştirmenin yasalarını öğreten Alla…