Anasayfa İstatistik AB’DE GAYR-I MEŞRÛ DOĞUM PATLAMASI (Sayı 44)

AB’DE GAYR-I MEŞRÛ DOĞUM PATLAMASI (Sayı 44)

7 dakika ortalama okuma süresi
0
0

Batıdaki aile ocağının çöküşe yüz tutması endişe verici boyuttadır. Bazı araştırmacılar batı”daki aile ocağı çöküşünde boşanma oranını iyi bir kıstas olarak nitelendirmiyorlar. Çünkü yasal ve nikâhlı evlilikler boşanmakla sonuçlandığı halde, başka bir sorunda yaşanmaktadır. O da nikâhsız beraberliklerdir.
Avrupa’da her yıl binlerce çocuk babasından habersiz dünyaya geliyor. Genellikle tatilde yahut bir festivalde yaşanan kısa süreli ilişkiler sonucu doğan bu çocukların sayısı giderek artıyor. Nüfusu hızla yaşlanan Avrupa içinse durum gayet normal! İşte bu duruma içler acısı bir misal: Yirmili yaşlarda bir kız. Kucağında birkaç aylık bir bebek. Her yıl Avrupa’nın değişik ülkelerinden binlerce genci Danimarka’ya toplayan bir müzik festivalinin gerçekleştirildiği alanın girişinde bekliyor. Elinde bir pankart var. Onu görenler şaşırıyor. Bir yandan bebeğini avutmaya çalışıyor, diğer yandan elindeki pankartı herkesin görebileceği şekilde tutmaya çalışıyor. Pankartta şöyle yazıyor: “Beni hatırlıyor musun? Geçen yıl burada tanışıp birlikte olmuştuk. Adını bilmiyorum. Kucağımdaki, senin çocuğun. Onunla tanışmak istersen yanıma gelmen yeter.” Danimarka’da gayri meşru dünyaya gelen çocuk sayısı ise yılda ortalama 3 bin.
İngiltere’de evlilik dışı doğan çocuk oranı 2012 yılında % 47,5’e yükselmiş. Uzmanlara göre İngiltere’de en fazla 2 yıl içinde evlilik dışı doğan çocuk oranı % 50’yi geçecek, başka bir deyişle evlilik içi doğan çocuklar azınlık hale gelecekler. Resmî rakamlara göre; İngiltere’de geçen yıl dünyaya gelen 20 binden fazla çocuğun babası bilinmiyor. Diğer taraftan kim olduğu bilinmesine rağmen hiçbir şekilde babasıyla görüştürülmeden büyütülen çocukların sayısı 1 milyondan fazla. İngiltere bu konuda Avrupa lideri olsa da benzer rakamlar başta ABD, Almanya ve Fransa için de geçerli. Bu çocukların büyük bölümü yurtdışı tatillerindeki ilişkiler neticesinde dünyaya geliyor. Araştırmalara göre, İngiliz kadınların yüzde 20’si yurtdışında tatil yaparken hamile kaldıklarını beyan ediyor.1
Child Trend kurumunun 2012 yılı araştırmalarına göre Amerika’da neredeyse her yıl dünyaya gelen ortalama 4 milyon 100 bin çocuktan 570 bininin kimliğinde baba ismi bulunmuyor, eski tabirle ifade edecek olursak ‘gayrimeşru çocuk!.’ ABD Nüfus Bürosu’nun kayıtlarına göre, ülkede 24 milyon çocuk babasız büyüyor. Bu rakam ülkedeki toplam çocuk sayısının üçte birine tekabül ediyor. Babasız çocuk dünyaya getiren annelerin üçte ikisinin yaşı ise 30’un altında. Siyahlarda bu oran daha vahim % 73. Başka bir tabirle siyah Amerikalılardan sadece % 27’si anne ve babasıyla birlikte büyüyebiliyor.2
Norveç’te de babasının kim olduğu bilinmeyen çocuk sayısı son yıllarda gittikçe artıyor. Öyle ki bu durum artık televizyon programlarına konu olmaya başladı. Ülkenin önde gelen ulusal kanallarından birinde ‘Benim Gerçek Babam Kim?’ isimli bir televizyon programı yayımlanıyor. Ülkede babası bilinmeden dünyaya gelen çocuk sayısı yılda ortalama 2 bin 500.
İzlanda, İsveç, Norveç ve Fransa’da ise evlilik dışı doğan çocukların oranında % 50 oranı çoktan aşılmış durumda. Avrupalılar arasında evliliğin ve evlilikte çocuk doğurmanın tarihe karıştığı söylenebilir.
Araştırmalara göre ülkemizde evlilik dışı doğum oranı 2011 yılından bu yana %3.

Daha Fazla
Yazardan Daha Fazla: Furkan Nesli
Kategoriden Daha Fazla: İstatistik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misiniz?

89. Sayımız Çıktı

Furkan Nesli Dergisi olarak “#Zulüm Bitene Kadar” kapak konumuzla Eylül sayımızda sizlerle…